Ekonomiści Polscy w Świecie
Ladislau Dowbor
środa, 17 lipca 2024
Prof. Ladislau Dowbor
Pontifícia Universidade Católica de São Paulo
E-mail: ladislau@dowbor.org lub ldowbor@gmail.com
LADISLAU DOWBOR (ur. 1941)
Ukończył ekonomię polityczną na Uniwersytecie w Lozannie (1968), uzyskał tytuł magistra ekonomii społecznej w Wyższej Szkole Statystyki i Planowania (1974) oraz tytuł doktora nauk ekonomicznych w Wyższej Szkole Statystyki i Planowania w Warszawie (1976).
Obecnie jest profesorem na wydziale podyplomowym Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w São Paulo w dziedzinie ekonomii i administracji. Nadal pracuje jako konsultant dla różnych agencji ONZ, rządów i gmin, a także różnych organizacji systemu „S” (Sebrae i inne). Pracuje jako konsultant dla Instytutu Polis, IDEC, Instytutu Paulo Freire, Urzędu Miasta São Paulo i innych instytucji. Jego głównym obszarem działalności jest nauczanie i organizowanie systemów planowania. W latach 70. był profesorem finansów publicznych na Uniwersytecie w Coimbrze. Na zaproszenie ministra Vasco Cabrala był koordynatorem technicznym Ministerstwa Planowania w Gwinei Bissau (1977-81). Był konsultantem Sekretarza Generalnego ONZ w dziedzinie specjalnych spraw politycznych (1980-81). Kierował kilkoma projektami organizacji systemów zarządzania gospodarczego, jako główny doradca techniczny projektów ONZ, w szczególności w Gwinei Równikowej i Nikaragui. Był konsultantem kilku rządów, szczególnie w zakresie organizacji zdecentralizowanych systemów zarządzania gospodarczego i społecznego (Kostaryka, Ekwador, RPA). W latach 1989-1992 był sekretarzem ds. sytuacji nadzwyczajnych w ratuszu w São Paulo, ze szczególną odpowiedzialnością za środowisko i stosunki międzynarodowe.
Jest autorem i współautorem około 40 książek i licznych artykułów. Jego książki obejmują „Formação do Terceiro Mundo”, Brasiliense, 15 wydań; „O que é capital?”, Brasiliense, 10 wydań; „Aspectos econômicos da Educação”, Ática, 2 wydania; „Introdução ao Planejamento Municipal”, Brasiliense. Jego książka „The Formation of Capitalism in Brazil”, opublikowana w kilku krajach, ma zaktualizowaną wersję brazylijską opublikowaną przez Brasiliense w 2010 roku.
W ostatnich latach pracował nad rozwojem zdecentralizowanych systemów zarządzania, w szczególności w ramach administracji miejskiej, obejmujących systemy informacji zarządczej, miejską politykę zatrudnienia, zintegrowaną politykę na rzecz zagrożonych dzieci i zarządzanie środowiskiem. Ostatnio jego badania koncentrowały się na dynamice krajowego i międzynarodowego systemu finansowego. Na podstawie tych badań opublikował następujące książki: „The Age of Unproductive Capital” (Autonomia Literária, 2017), „The Strange Ways of Money” (FPA, 2013), „Our Daily Bread: Productive Processes in Brazil” (FPA, 2015) i »Extortionate Interest Rates in Brazil: How Brazilians Lost Purchasing Power« (Ética, 2016). Wszystkie jego prace są dostępne na stronie dowbor.org.
Działalność profesjonalna i naukowa: