Powrót do strony głównej

Władze

prof. dr hab. Marian Gorynia

wtorek, 16 sierpnia 2022

prof. dr hab. Marian Gorynia
Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
e-mail: zk@pte.pl (sekretariat)

Jest profesorem nauk ekonomicznych. Od początku kariery zawodowej związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie w 1995 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, a w 1985 - stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a w latach 2008-2016 był Rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od 2019 r. jest członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pełni wiele funkcji zawodowych i społecznych poza macierzystą uczelnią. W kadencji 2012-2016 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych, a od 2016 r. jest zastępcą Przewodniczącego Komisji ds. Ekonomicznych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W latach 2011-2012 oraz 2017-2020 był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Od 2019 jest zastępcą przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej. Jest także członkiem korespondentem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN. Prowadzi również działalność ekspercką we współpracy z biznesem, m.in. od 2017 r. jako przewodniczący Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich Sp. z o.o., wiceprzewodniczący Rady Inwestycyjnej Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (2014-2016).

Jest autorem lub współautorem łącznie ponad 500 publikacji, w tym znacznej części w językach obcych. Jest także członkiem komitetów redakcyjnych i rad programowych wielu znakomitych czasopism naukowych, np. „Journal of Transnational Management”, Gospodarka Narodowa” oraz ,,Studia Ekonomiczne”. Od 2022 r. jest Redaktorem naczelnym czasopisma „Ekonomista”. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych, np. European International Business Academy (Board Member: 2007-2015), International Management Development Association, Academy of International Business, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa.

Za swoją działalność naukową i społeczną był wielokrotnie wyróżniany, m.in. nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodą PAN w dziedzinie ekonomii im. F. Skarbka za książkę „Zachowania przedsiębiorstw w okresie transformacji. Mikroekonomia przejścia”. Otrzymał Nagrodę Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk za redakcję naukową monografii-pracy zbiorowej pt. „Luka konkurencyjna na poziomie przedsiębiorstwa a przystąpienie Polski do Unii Europejskiej” oraz nagrodę Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. E. Lipińskiego za książkę „Strategie zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw”. W 2021 r. otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii: „Naukowiec przyszłości” za realizację projektów: „Międzynarodowa konkurencyjność polskich przedsiębiorstw w okresie prosperity i globalnego kryzysu gospodarczego”, „Strategie firm polskich wobec wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej”. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku (2019) oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2019). Odbył liczne staże w ośrodkach zagranicznych: Uniwersytet Georga Augusta w Getyndze (Niemcy), Institut de Gestion des Enterprises w Rennes (Francja), wyższe szkoły biznesu w Barcelonie i Lizbonie (Hiszpania, Portugalia), Uniwersytet Nauk Społecznych w Tuluzie (Francja), Trent University Nottingham (Wielka Brytania), Buckinghamshire College of Higher Education (Wielka Brytania), Uniwersytet w Lyonie, Instytut Administracji Przedsiębiorstw (Francja).

Zainteresowania naukowe obejmują: konkurencyjność przedsiębiorstwa, strategie przedsiębiorstw w biznesie międzynarodowym, strategie inwestorów zagranicznych w Polsce, ekspansja firm polskich na rynki międzynarodowe, mezoekonomia, polityka wspierania konkurencyjności.

Od 2021 r. jest prezesem Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wybrany na kadencję 2021-2026. Od 2005 r. jest członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a w latach 2015-2021 był przewodniczącym Rady Naukowej.

Więcej informacji na stronie: http://mariangorynia.pl