Władze
dr hab. Marek Szczepański, prof. PP
środa, 24 sierpnia 2022
dr hab. Marek Szczepański, prof. PP
wiceprezes Oddziału PTE w Poznaniu
członek Rady Naukowej PTE
e-mail: marek.kosny@ue.wroc.pl
Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, zatrudnionym na stanowisku profesora uczelni w Politechnice Poznańskiej. Studia magisterskie ukończył w 1982 roku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – na kierunku nauki polityczne (specjalność dziennikarska, dyplom z wyróżnieniem) oraz na kierunku filozofia (specjalność nauczycielska, drugi fakultet, z wynikiem bardzo dobrym). Jest również absolwentem Studiów Podyplomowych Bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (27 grudnia 2008 roku przemianowanej na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).
Na początku swojej kariery zawodowej związany był z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu, gdzie w 1982 r. podjął pracę naukowo-dydaktyczną na stanowisku asystenta w Instytucie Polityki Społecznej. Po obronie doktoratu w 1989 r. awansował na stanowisko adiunkta. Praca doktorska poświęcona była „Koncepcji ideologii politycznej w kontekście filozofii społecznej Juergena Habermasa” i obroniona została na Wydziale Nauk Społecznych UAM. W latach 1988-1989 odbył długoterminowy staż naukowy na Uniwersytecie J.W.Goethego we Frankfurcie nad Menem, pod kierunkiem światowej sławy socjologa i filozofa Juergena Habermasa, jako stypendysta DAAD.
W latach 1991-2003 pracował w praktyce gospodarczej – w Wielkopolskim Banku Kredytowym SA (następnie: Banku Zachodnim SA) oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej SA, gdzie pełnił szereg funkcji związanych z public relations i marketingiem usług finansowych (m.in. rzecznik prasowego i kierownika Zespołu Prasowego w WBK SA), a także z obsługą bankową klientów instytucjonalnych i detalicznych (m.in. jako dyrektor Oddziału Banku Zachodniego WBK SA i pracownik Departamentu Klientów Instytucjonalnych w Oddziale Regionalnym BGŻ SA). W praktyce gospodarczej zdobył szereg cennych kompetencji, które okazały się bardzo przydatne w dalszej pracy naukowej.
Od 2004 r. powrócił do pracy naukowej – w Katedrze Nauk Ekonomicznych na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. W 2012 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt. „Stymulatory i bariery rozwoju zakładowych systemów emerytalnych”.
Przez osiem lat sprawował funkcje kierownika Katedry Nauk Ekonomicznych, a obecnie jest kierownikiem Zakładu Ekonomiki Przedsiębiorstw, Inwestycji i Ubezpieczeń oraz zastępcą dyrektora Instytutu Logistyki na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Jest członkiem zarządu międzynarodowego stowarzyszenia naukowego European Network for Research on Supplementary Pensions (ENRSP), a także członkiem Rady Redakcyjnej wydawanego w Czechach czasopisma naukowego „Forum socialni politiky” i Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego „Financial and credit activity: problems of theory and practice” wydawanego na Ukrainie.
Jest inicjatorem i kierownikiem komitetu organizacyjnego cyklicznie organizowanych międzynarodowych konferencji naukowych na temat systemów zabezpieczenia społecznego wobec wyzwań demograficznych, ekonomicznych i technologicznych. Jest autorem 85 publikacji naukowych, w tym dwóch samodzielnych monografii. Kierował trzema projektami badawczymi (grantami) finansowanymi przez MNiSZ oraz Narodowe Centrum Nauki, m.in. projektem w ramach konkursu OPUS pt. „Instytucjonalne, ekonomiczno-fiskalne i demograficzne uwarunkowania zarządzania ryzykiem w zakładowych systemach emerytalnych – w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej (analiza porównawcza)”, zrealizowanym w latach 2012-2016. Wypromował dotychczas dwóch doktorów oraz 102 magistrów.
Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są: badania porównawcze systemów emerytalnych (zwłaszcza -zakładowych systemów emerytalnych) (aspekty zarządcze i ekonomiczne), zarządzanie ryzykiem – w systemach emerytalnych i w przedsiębiorstwach, a także zastosowanie ekonomii behawioralnej w systemach zabezpieczenia społecznego. Z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym związany od 15 lat. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Oddziału PTE w Poznaniu (wybrany na drugą kadencję) oraz członka Rady Naukowej PTE.
Więcej informacji na stronie: http://marek.szczepanski.pracownik.put.poznan.pl