Powrót do strony głównej

Ekonomiści Polscy w Świecie

Marcin Wyczałkowski

wtorek, 16 lipca 2024

MARCIN WYCZAŁKOWSKI (1910-2008)

Urodził się 20 kwietnia 1910 roku w Pieskowej Skale. Studiował w Szkole Głównej Handlowej, gdzie w 1938 roku otrzymał stopień doktora. Podoktorskie studia w London School of Economics and Political Sciences – 1938/39. Asystent profesora Zawadzkiego – 1936–38. Wykładał teorie pieniądza w „Szkole Lipińskiego" (zakonspirowanej SGH) – 1942–44. Zastępca profesora, członek senatu SGH – 1945/46. Jako zastępca rektora prowadził oddział SGH w Lodzi – 1945/46. Jednocześnie był naczelnikiem Wydziału Ekonomicznego NBP i redaktorem miesięcznika „Wiadomości Narodowego Banku Polskiego”. W tym czasie prowadził również seminaria z ekonomii („burżuazyjnej") dla wybranych pracowników Społem.

W czasie pracy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (1946–75) prowadził misje do kilku krajów europejskich. Był delegowany do szeregu krajów w Azji, Europie, Ameryce Południowej, do Wschodnich Wysp Karaibskich i Afryki, przeważnie jako długoterminowy doradca polityki ekonomicznej i organizator instytucji prowadzących politykę ekonomiczną, głównie banków centralnych. W dwóch krajach Ameryki Południowej organizował rynki kapitałowe.

Autor książek: Pieniądz w gospodarce rynkowej i planowej (1944 – pozycja wydana przez organizację zakonspirowaną), Organizacje Ekonomiczne Narodów Zjednoczonych (1946), Godne Społeczeństwo Świata – Trudny Egzamin (2000), Transformacja Systemu Ekonomicznego w Polsce – Uwagi krytyczne (2003), Życie Człowieka Kontrowersyjnego (2004) oraz artykułów, głównie krytykujących reformę i politykę ekonomiczną (2001–4), drukowanych w „Życiu Gospodarczym” oraz publikacjach Unii Pracy.

Życie Człowieka Kontrowersyjnego – pozycja wydana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, to w dużej mierze książka autobiograficzna, której istotne tło stanowi analiza dokonujących się wraz z upływem czasu zmian w systemach ekonomicznych i polityce ekonomicznej. Książka ta – zawierając propozycje głębokiej korekty polskiej polityki ekonomicznej, mające na celu absorpcję bezrobocia i polepszenie bytu społeczeństwa –stanowi niewątpliwie ważny głos w dyskusji nad stanem i przyszłością polskiej gospodarki.

Wybrane publikacje: