Nowe wydarzenia
Seminarium naukowe pt. "Oskar Lange"
piątek, 5 kwietnia 2024
Zaproszenie na seminarium naukowe z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"
Celem tego cyklu seminariów jest nie tylko przybliżenie sylwetek znaczących postaci w historii polskiej ekonomii, lecz także zastanowienie się nad aktualnością ich teorii w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Seminaria z tego cyklu są zatem okazją do zgłębienia wiedzy o historii ekonomii w Polsce oraz dyskusji nad znaczeniem dorobku wybitnych ekonomistów dla współczesnej ekonomii. Seminaria są organizowane w ramach debaty naukowej poprzedzającej XI Kongres Ekonomistów Polskich, który odbędzie się w listopadzie 2025 r. w Warszawie.
Zaproszenie
Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 4. seminarium w ramach cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana". W trakcie tego cyklu wydarzeń będziemy skupiać się na wyjątkowych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce.
-
Temat seminarium: Oskar Lange
-
Plakat: LINK
-
Data: 05.04.2024 r.
-
Czas: 14:00-15:30
-
Miejsce: w formie zdalnej na platformie Zoom: LINK
Identyfikator spotkania: 891 3776 8271
Kod dostępu: 775051
Prelegenci:
-
prof. dr hab. Stanisław Czaja
profesor nauk ekonomicznych w Katedrze Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN i kilku towarzystw naukowych. Prowadzi badania na wielu płaszczyznach, m.in. dotyczące „fizykalizacji” ekonomii, ekonomii zrównoważonego i trwałego rozwoju, rozwoju myśli ekonomicznej czy metodyczno-metodologicznych wyzwań współczesnej ekonomii. Jest autorem i współautorem ponad 900 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii pt. "Czas w ekonomii" (2011); "Teoriopoznawcze i metodologiczne konsekwencje wprowadzenia prawa entropii do teorii ekonomii" (1997);, "Globalne zmiany klimatyczne" (1998); "Wyzwania współczesnej ekonomii" (2012); "Makroekonomiczna neoklasyczna funkcja produkcji" (2020); "Historia myśli ekonomicznej" (2020). -
prof. dr hab. Bogusław Fiedor
profesor nauk ekonomicznych w Katedrze Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w latach 2005–2012. Członek od 1997 r. i przewodniczący Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN w latach 2018-2023. Doktor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (2015). Specjalizuje się w ekonomii środowiska, historii myśli ekonomicznej oraz mikroekonomii. Jest autorem ponad 400 prac publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Opublikował m.in.: "Oblicza polskiego etatyzmu gospodarczego. Spór o miejsce państwa w gospodarce w okresie międzywojennym, powojennym i po 1990 roku. Liberalizm versus etatyzm" (2021); "Natural Capital Valuation - recent advances from the perspective of sustainable development" (współautor Z. Dokurno), (2019); "Contemporary Macroeconomics from the Perspective of Sustainable Development" (współautor Z. Dokurno), (2017); "Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych" (2002). Od kilku dekad jest związany z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, m.in. jako wiceprezes ds. Współpracy z Zagranicą (2015-2021), przewodniczący Rady Naukowej PTE (2010-2015 oraz 2006-2010), a obecnie członek Rady Naukowej PTE. Ponadto jest członkiem kapituły Nagrody PTE im. Prof. E. Lipińskiego za pracę wnoszącą nowe wartości do teorii ekonomii oraz przewodniczącym kapituły Złotej Odznaki Honorowej PTE z Wieńcem dla szczególnie zasłużonych członków PTE.
Moderator:
- dr hab. Marek Kośny, prof. UEW
prodziekan Wydziału Ekonomii i Finansów oraz kierownik Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Prowadzi badania w obszarze zastosowań metod statystycznych i ekonometrycznych do opisu zjawisk społeczno-ekonomicznych. Autor kilkudziesięciu publikacji. Uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych i krajowych projektach badawczych oraz w projektach badawczo-wdrożeniowych jako kierownik i wykonawca. Od 2021 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Oskara Lange w rozwój nauk ekonomicznych. Zajmował się ekonomią polityczną, statystyką, ekonometrią i cybernetyką ekonomiczną. Obok Michała Kaleckiego był jednym z niewielu polskich ekonomistów cenionych na Zachodzie. Autor m.in. książek: Wstęp do ekonometrii (1958), Ekonomia polityczna (tom I 1959, tom II 1965), Całość i rozwój w świetle cybernetyki (1962), Optymalne decyzje (1964), Wstęp do cybernetyki ekonomicznej (1964). W 1964 przyznano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zapraszamy studentów, naukowców, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.
Rada Naukowa
Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Nagranie z seminarium
Ciekawe artykuły o Oskarze Lange:
- Edward Łukawer (2005), Oskar Lange
- Edward Łukawer (2005), 100. rocznica urodzin Oskara Langego
- Damian Winczewski (2019), Oskar Lange i debata kalkulacyjna. Spojrzenie po latach
- Zbigniew Hockuba, Michał Brzeziński (2005), Oskara Langego syntezy teorii ekonomicznych
- Mirosław Bochenek (2004), Oskar Lange w polskiej i światowej ekonomii
- Tadeusz Kowalik (1990), Oskar Lange
- Twórczość naukowa Oskara Langego i jej znaczenie w teorii ekonomii
- Riccardo Bellofiore, Ewa Karwowski, Jan Toporowski (2014), The Legacy of Rosa Luxemburg, Oskar Lange and Michał Kaleck
Wybrane publikacje prof. Oskara Lange:
- Oskar Lange (1937), On the Economic Theory of Socialism: Part Two
- Oskar Lange, Fred M. Taylor, Benjamin Lippincott (1938), On the economic theory of socialism
- Oskar Lange (1944), Price flexibility and employment
- Oskar Lange (1947), Zakres i metoda ekonomii
- Oskar Lange (1973), On the Economic Theory of Socialism: Part I