Nowe wydarzenia
Seminarium naukowe pt. "Adam Krzyżanowski"
piątek, 2 lutego 2024
Zaproszenie na seminarium naukowe z cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana"
Celem tego cyklu seminariów jest nie tylko przybliżenie sylwetek znaczących postaci w historii polskiej ekonomii, lecz także zastanowienie się nad aktualnością ich teorii w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Seminaria z tego cyklu są zatem okazją do zgłębienia wiedzy o historii ekonomii w Polsce oraz dyskusji nad znaczeniem dorobku wybitnych ekonomistów dla współczesnej ekonomii. Seminaria są organizowane w ramach debaty naukowej poprzedzającej XI Kongres Ekonomistów Polskich, który odbędzie się w listopadzie 2025 r. w Warszawie.
Zaproszenie
Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 2. seminarium w ramach cyklu "Polska ekonomia w postaciach zapisana". W trakcie tego cyklu wydarzeń będziemy skupiać się na wyjątkowych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce.
-
Temat seminarium: Adam Krzyżanowski
-
Plakat: LINK
-
Data: 02.02.2024 r.
-
Czas: 14:00-15:30
-
Miejsce: w formie zdalnej na platformie Zoom: LINK
Identyfikator spotkania: 880 7071 5335
Kod dostępu: 953185
Główny prelegent: dr hab. Dariusz Grzybek, prof. UJ
- profesor uczelni na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent studiów historycznych w UJ. Zajmuje się historią myśli ekonomicznej i historią myśli politycznej. W pracy naukowej bada głównie relacje pomiędzy rozwojem nauk społecznych a ideologiami i funkcjonowaniem polityki. Autor książek: Nauka czy ideologia. Biografia intelektualna Adama Krzyżanowskiego (2005), Polityczne konsekwencje idei ekonomicznych w myśli polskiej 1869-1939 (2012), Handel i pokój. Geneza i ewolucja liberalnego pacyfizmu (2015), Kwestia płacy roboczej w klasycznej ekonomii politycznej (2018), Rosnąca współzależność. Geneza rządzenia światowego (2019).
Moderator: dr hab. Wojciech Giza, prof. UEK
- profesor uczelni i kierownik Katedry Mikroekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe obejmują: rozwój teorii mikroekonomii ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii neoklasycznej i problematyki zawodności rynku, społeczną gospodarkę rynkową i ordoliberalizm w kontekście komparatywnej analizy systemów gospodarczych oraz historię myśli ekonomicznej. Od 2000 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, od 2021 r. jest wiceprezesem Zarządu Oddziału PTE w Krakowie, w latach 2005-2009 był członkiem Zarządu Oddziału PTE w Krakowie.
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Adama Krzyżanowskiego w rozwój nauk ekonomicznych, a szczególnie jego wkład w rozwój studiów uniwersyteckich z zakresu nauk politycznych. Jego zainteresowania naukowe obejmowały metodologię ekonomii, finanse, ekonomikę rolnictwa, historię powszechną gospodarczą, etykę i demografię. Wykazywał współzależność finansów prywatnych i publicznych. W latach 30. XX wieku zgłosił program finansowy walki ze zubożeniem ludności. Przedstawił własną klasyfikację pieniądza, badał zagadnienia kredytu oraz omówił rozwój kategorii wojen w historii, wskazując na racjonalizację wojen (na tle stopniowej racjonalizacji innych działań ludzkich).
Zapraszamy studentów, naukowców, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.
Rada Naukowa
Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Ciekawe artykuły o Adamie Krzyżanowskim:
- Adam Krzyżanowski - Dwa programy finansowe (jesień 1925 i wiosna 1927)
- NBP - Wielcy polscy ekonomiści - Adam Krzyżanowski
- UJ - Złota Księga Wydziału Prawa i Administracji UJ
- Janusz Józef Węc - Adam Krzyżanowski (1873-1963)
- Edward Taylor - Twórczość naukowa Adama Krzyżanowskiego
- Miłosz Świetlik, Aleks Pikiołek - Wielcy polscy ekonomiści i osoby związane z bankiem centralnym - Adam Krzyżanowski
- Aleksandra Lityńska - Dorobek twórczy Adama Krzyżanowskiego
- Krzysztof Turowski - Krakowska szkoła ekonomii wobec Wielkiego Kryzysu
- Tomasz sobczak - Wkład przedstawicieli nauk ekonomicznych w rozwój nauk o zarządzaniu w Polsce międzywojennej
Nagranie z seminarium
Inne seminaria z cyklu "Polska Polska ekonomia w postaciach zapisana"
- Seminarium pt. "Mikołaj Kopernik": LINK