Powrót do strony głównej

Posty

Wykład prof. Mariana Goryni na Uniwersytecie Opolskim

czwartek, 12 marca 2026

W dniu 9.03.2026 odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Opolskie spotkania ekonomistów” na Uniwersytecie Opolskim. Celem cyklu jest tworzenie przestrzeni do debaty nad najważniejszymi wyzwaniami współczesnej gospodarki. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Opolu oraz Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Prof. Marian Gorynia wygłosił wykład otwarty pt. „Więcej nie znaczy lepiej. Ekonomia umiaru jako kompas w czasach globalnego chaosu”. Wystąpienie dotyczyło współczesnych ograniczeń tradycyjnego modelu wzrostu gospodarczego, krytyki fetyszyzacji PKB oraz potrzeby odpowiedzialnego zarządzania zasobami w warunkach nakładających się kryzysów klimatycznych, demograficznych i geopolitycznych. Wydarzenie zgromadziło liczne grono uczestników zainteresowanych problematyką ekonomii umiaru oraz refleksją nad alternatywnymi strategiami rozwoju społeczno‑gospodarczego.

Więcej informacji na stronie: uni.opole.pl

Kontynuacja debaty Kongresowej w nawiązaniu do Deklaracji Poznańskiej

Wykład stanowi kontynuację debaty zapoczątkowanej podczas XI Kongresu Ekonomistów Polskich i podejmuje zagadnienia związane promowaniem i wdrażaniem zasad gospodarki umiaru.

  • Postulat 7. Przezwyciężenie globalnego kryzysu niezrównoważonego rozwoju wymaga zmiany dominującego modelu racjonalności indywidualnej na rzecz holistycznego podejścia zorientowanego na przetrwanie cywilizacji. Podstawą tej transformacji powinna być etyczna i kulturowa przemiana, która umożliwi wprowadzenie mechanizmów wdrażających umiar i odpowiedzialność na poziomie jednostkowym, instytucjonalnym i globalnym.