Posty
Nowa publikacja pt. “Rola państwa w kryzysie społeczno-gospodarczym”
niedziela, 1 września 2024
Nakładem Wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego ukazała się nowa monografia autorstwa dr Artura Bartoszewicza pt. "Rola państwa w kryzysie społeczno-gospodarczym". Przedstawione w niniejszej monografii badania wpisują się w obszar teorii kryzysów społeczno-gospodarczych, teorii roli państwa w kryzysach społeczno-gospodarczych i modelu interwencji pomocowej państwa dobrobytu w trakcie kryzysu. Wykorzystano przy tym metodykę ekonomii behawioralnej z uwzględnieniem narzędzi nauk społecznych, w tym również reprezentatywnego badania społecznego w celu weryfikacji założeń modelu interwencji pomocowej państwa dobrobytu w trakcie realnego kryzysu na podstawie reakcji rządu RP na kryzys COVID 19. Prowadzone badanie umożliwiło pozyskanie wiedzy o realnych opiniach i rzeczywistych zachowaniach jednostek wobec polityki gospodarczej państwa w kryzysie.
W monografii autorstwa dr Artura Bartoszewicza pt. "Rola państwa w kryzysie społeczno-gospodarczym" zaproponowano i przetestowano autorski model interwencji pomocowej państwa dobrobytu w trakcie kryzysu. Model wskazuje, że w państwie dobrobytu obywatele oczekują w sytuacji kryzysu pomocy - dla obywateli, pracowników i przedsiębiorców - adekwatnej do ujawnionych problemów, proporcjonalnej do skutków kryzysu i opartej na dowodach. Badanie wykazało, że model ten jest pożądany przez ok. 80–90% polskiego społeczeństwa.
Punktem wyjścia w badaniach przedstawionych w niniejszej monografii jest hipoteza, iż rząd RP w okresie pandemii COVID 19 realizował politykę antykryzysową, wpisującą się w koncepcję państwa dobrobytu w warunkach społecznej gospodarki rynkowej i funkcjonowania w strukturach UE, oraz potrzebę obywateli w zakresie aktywnej roli państwa w sytuacji kryzysowej, czyli w roszczenie państwa dobrobytu.
Od strony teoretycznej praca wpisuje się w obszar ekonomii politycznej i zarządzania publicznego. W ujęciu metodologicznym zastosowano triangulację metod badawczych, wykorzystując: desk research, analizę informacji statystycznych i ekonomicznych, analizę aktów prawnych oraz reprezentatywne badanie społeczne. Część analiz przeprowadzono w oparciu o porównanie danych międzynarodowych. Zastosowano również multidyscyplinarne podejście badawcze odpowiadające podejściu teoretycznemu oraz wyzwaniu zrozumienia analizowanego zjawiska.
Cytaty z recenzji
Praca to dzieło dotyczące ważnego tematu, jakim są współzależności między narastaniem kryzysogenności a rolą państwa w przeciwdziałaniu temu. Temat taki ma wymiar fundamentalny, tym bardziej że – w zależności od przyjmowanych narzędzi w społeczno gospodarczej polityce państwa – ryzyko owej kryzysogenności może narastać lub się zmniejszać. Dlatego tak ważna jest wiedza na ten temat. I właśnie takiej wiedzy w analizowanych obszarach dostarcza, […] uświadamia m.in. ogrom stojących przed instytucjami państwa wyzwań wynikających z narastania w skali krajowej oraz globalnej ryzyka i niepewności w obszarze społeczno gospodarczym, a także geopolitycznym. […] Monografia ta ma […] zarówno walory teoretyczne, jak i walory użyteczności praktycznej, w tym w obszarze kreowania i realizacji polityki społeczno gospodarczej, przede wszystkim antykryzysowej, Ponadto dzieło to z pewnością może być pomocne w kształtowaniu i realizacji programów dydaktycznych z różnych przedmiotów nauczania (ekonomicznych, prawnych i in.).
Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
[…] Praca stanowi teoretyczno polemiczne studium na temat roli państwa w gospodarce […] ma charakter oryginalny, prezentując przemyślenia Autora zawierające własne oceny oraz diagnozy. […] Wyniki badań przedstawione w dziele mają charakter aplikacyjny i mogą być wykorzystane przez władze publiczne w przyszłości, gdyby podobny eksperyment zarządczy związany z innymi zagrożeniami pandemicznymi miałby być powtórzony. Autor nie unika tez polemicznych oraz formułuje jednoznaczne wnioski, które powinny inspirować dalszą dyskusję na temat historycznego doświadczenia lat 2020–2022. […] Książka jest wartościowym dziełem naukowym wzbogacającym dorobek polskiego piśmiennictwa dotyczącego polityki antykryzysowej państwa.
Prof. dr hab. Witold Modzelewski,
Uniwersytet Warszawski,
prezes Instytutu StudiówPodatkowych Modzelewski i Wspólnicy sp. z o.o.
Monografia
Bartoszewicz, A. (2024). Rola państwa w kryzysie społeczno-gospodarczym. Warszawa: Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. https://doi.org/10.52335/9788365269454