Powrót do strony głównej

Posty

Kolejna monografia z serii „Społeczna Gospodarka Rynkowa”

niedziela, 1 września 2024

Mamy przyjemność przekazać, że Polskie Towarzystwo Ekonomiczne wydało kolejną publikację z serii "Społeczna Gospodarka Rynkowa". Autorzy niniejszej monografii analizują, w jaki sposob Społeczna Gospodarka Rynkowa może wpływać na proces transformacji energetycznej w Europie, ze szczegolnym uwzględnieniem Ukrainy. Realizacja celow związanych z transformacją energetyczną wymaga nie tylko inwestycji w technologie odnawialne, ale także szeroko zakrojonych zmian w polityce i regulacjach rynkowych. Transformacja energetyczna wymaga holistycznego podejścia, łączącego innowacje technologiczne z regulacjami rynku i polityką społeczną oraz klimatyczną. I tym właśnie zagadnieniom poświęcona jest niniejsza monografia. Jest to kolejna publikacja w wydawniczym cyklu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego na temat Społecznej Gospodarki Rynkowej. Monografia została wydana we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Publikacje naukowe na temat społecznej gospodarki rynkowej są efektem polsko-niemieckich seminariów. Organizowane od ponad 30 lat polsko-niemieckie seminaria z cyklu Społeczna Gospodarka Rynkowa wpisują się w bogatą tradycję oraz misję Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w zakresie krzewienia myśli ekonomicznej oraz poszukiwania nowego ładu społeczno-gospodarczego.

Społeczna Gospodarka Rynkowa to wzorcowy, rekomendowany przez UE model ustroju społeczno-gospodarczego, wskazany także w artykule 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. To model społeczno-gospodarczego ładu, opartego na równowadze trzech kluczowych filarów: gospodarczego, społecznego i ekologicznego. Nasilające się obecnie przejawy chaosu i wzrost entropii w wielu obszarach życia społeczno-gospodarczego wskazują na potrzebę, czy wręcz konieczność kształtowania ustroju ładu. Modelem ustroju ładu jest właśnie ordoliberalna koncepcja Społecznej Gospodarki Rynkowej.

Przedstawione w tej publikacji analizy mają wymiar interdyscyplinarny, co sprzyja holistycznemu podejściu do badań i co wobec złożoności badanej problematyki jest wręcz niezbędne.

Autorami są ekonomiści, politolodzy, socjolodzy i filozofowie, od lat prowadzący naukowe studia literatury przedmiotu oraz badania na temat SGR.

Lektura ta powinna zainteresować każdego, komu zależy na postępie i dobrobycie społecznym oraz podnoszeniu jakości życia ludzi.

Wyciąg z recenzji

  • Fragment recenzji dr hab. Małgorzaty Burchard-Dziubińskiej, prof. UŁ

[...] Monografia dotyczy różnych aspektów adaptacji i rozwoju Społecznej Gospodarki Rynkowej z perspektywy wyzwań ekonomicznych, społecznych i ekologiczno‑klimatycznych stojących przed współczesnym światem. Obejmuje także kwestie dotyczące transformacji gospodarczej i energetycznej w wybranych krajach Unii Europejskiej, z uwzględnieniem wyzwań dla gospodarki unijnej i ukraińskiej, wynikających z agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz ze współczesnych przesileń geopolitycznych i trudności ekonomicznych. Monografia stanowi zatem ważny i interesujący wkład do dyskusji nad tą problematyką.

  • Fragment recenzji dr hab. Barbary Kryk, prof. US

[...] Istnieje bardzo wiele publikacji naukowych o Społecznej Gospodarce Rynkowej (SGR). Tymczasem PTE przygotowało kolejną monografię, stanowiącą kontynuację wydawanej od lat serii książek o tej koncepcji, nie tylko poszerzając – kolejny raz – zakres jej interpretowania, ale również ukazując sposoby jej odniesienia do rozwiązywania problemów i sprostania wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną i wojną na Ukrainie. Ponownie okazało się, że SGR, oferując podejście holistyczne i długoterminowe, świetnie się do tego nadaje. Recenzowana monografia zawiera opracowania wielu autorów, nie tylko polskich, ale i zagranicznych. [...] Sam pomysł napisania monografii o SGR w kontekście transformacji energetycznej w Unii Europejskiej i Ukrainie wpisuje się w nurt aktualnych badań nad tym problemem, przy czym jest na tyle uniwersalny, że może z powodzeniem być wykorzystywany w edukacji formalnej i nieformalnej oraz badaniach naukowych.

Monografia

Mączyńska E., Pysz P., Urbaniec M. (red.), Społeczna Gospodarka Rynkowa w dobie transformacji energetycznej w Unii Europejskiej i Ukrainie, Warszawa: Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. https://doi.org/10.52335/9788365269478