Powrót do strony głównej

Posty

III Forum Green Region „Zmiany w gospodarce”

poniedziałek, 1 lipca 2024

Celem konferencji „Zmiany w gospodarce”, organizowanej w dniu 25.06.2024 r. we Wrocławiu, była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie adaptacji podmiotów gospodarczych i jednostek sektora publicznego do zmian zachodzących w gospodarce. Nowa sytuacja polityczna, jaka nastąpiła po wyborach parlamentarnych, tworzy impulsy do transformacji gospodarczej w wielu obszarach. Udostępnienie środków z funduszy unijnych może stać się znaczącą dźwignią rozwoju. Możliwości skorzystania z niej w dużym stopniu zależą od trafnego określenia kierunków, etapu oraz dynamiki zmian, które dokonują się w gospodarce.

.

Jak podkreślają Organizatorzy Konferencji, naukowa refleksja odgrywa istotną rolę w ukierunkowaniu procesów transformacji i przygotowaniu projektów, które mogą być wspierane środkami publicznymi. Powinna ona dotyczyć nie tylko głównych obszarów zmian, ale też problemów integracji procesów zachodzących w tych obszarach i pomiędzy nimi. Takie ujęcie pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych środków oraz uzyskanie większych efektów transformacji. Dobrym przykładem jest tutaj transformacja gospodarki Dolnego Śląska, którego rola w Polsce i Europie jest przedmiotem inspiracji dla badań naukowych prezentowanych w ramach Think Tanku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Podczas tej Konferencji wykład plenarny pt. "Gospodarka umiaru" wygłosił prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Obrady w ramach konferencji były skoncentrowane na zmianach zachodzących w polskiej gospodarce z uwzględnieniem ich uwarunkowań politycznych, regulacyjnych i społecznych. Wystąpienia i dyskusje ekspertów z nauk ekonomicznych, przedstawicieli sektora publicznego oraz przedsiębiorstw były zogniskowane wokół ośmiu obszarów tematycznych:

  1. Transformacja cyfrowa (infrastruktura, kadry, czynniki i bariery rozwoju w obszarze gospodarki),
  2. Transformacja energetyczna (ekonomiczne problemy fali renowacji, transformacja w procesach generowania i wykorzystania energii, ubóstwo energetyczne),
  3. Transformacja prospołeczna (rynek pracy, srebrna gospodarka, zmiany gospodarcze pod wpływem migracji),
  4. Transformacja wzmacniająca bezpieczeństwo (militarne, wewnętrzne, w sferze finansów),
  5. Zielona transformacja (ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa i gospodarki żywnościowej),
  6. Transformacja miast i regionów,
  7. Transformacja gospodarki na Dolnym Śląsku („Impakt Dolny Śląsk” jako przykład integracji poszczególnych obszarów transformacji),
  8. Transformacja wspierana środkami z funduszy unijnych (KPO kołem zamachowym polskiej gospodarki, łączenie finansowania z różnych źródeł, udział UEW i UWr w przygotowaniu projektów).

W sesji plenarnej dokonany został przegląd najważniejszych problemów dotyczących przebiegu, kierunków oraz wyzwań transformacji w jej kluczowych obszarach.

Dziesięć sesji tematycznych było zorganizowanych w klasycznej formule referatów i dyskusji lub w formie dyskusji panelowej. W ramach sesji uwzględnione zostały następujące zagadnienia:

  • identyfikacja i ocena procesów transformacji,
  • analiza i ocena czynników stymulujących procesy transformacji,
  • bariery i sposoby ich ograniczania,
  • zależności zachodzące z innymi obszarami transformacji.

Materiały dodatkowe:

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne objęło patronat honorowy nad tą Konferencją.

Galeria zdjęć: