Powrót do strony głównej

Artykuły i opinie

"RPP wybrała między dżumą a cholerą". Ekspert przelicza 11 podwyżek stóp na wzrost rat. W górę o czterocyfrowe kwoty.

czwartek, 8 września 2022

Rada Polityki Pieniężnej po raz 11. z rzędu podwyższyła stopy procentowe. To oznacza wyższe raty dla posiadaczy kredytów, dalszy spadek zainteresowania zakupem mieszkań i pogorszenie sytuacji w branży budowlanej - oceniła w TOK FM prof. Elżbieta Mączyńska. Dlatego - jak wynika ze słów ekspertki - możemy się w Polsce spodziewać kłopotów na tym rynku i zwiększonego bezrobocia.

W środę Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 0,25 pkt. procentowych. Główna stopa NBP wynosi teraz 6,75 proc. Była to jedenasta podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

Wyższe stopy to zła wiadomość dla kredytobiorców, bo spłacane przez nich raty rosną wraz z każdą taką decyzją RPP. Ile konkretnie - to wyliczył w rozmowie z Tomaszem Settą główny analityk Expandera Jarosław Sadowski. - Jeśli weźmiemy np. kredyt 300 tys. zł na 25 lat z marżą 2,21 proc., to jego rata pod wpływem ostatniej podwyżki stóp procentowych wzrośnie o 50 zł. Ale w sumie po tych wszystkich 11 podwyżkach stóp rata wzrośnie o 1202 zł - mówił w TOK FM.

Prof. Elżbieta Mączyńska

Więcej informacji na stronie: tokfm.pl