|
|
Działalność nasza nie będzie tylko papierowa, dydaktyczna lub agitacyjna. Staraniem naszym będzie, aby wszystko to, co powiemy lub napiszemy, przemieniało się w czyn. Tylko też z tego punktu widzenia podejmować się będziemy zadań, które uważać będziemy za ważne.
Wnoszenie sporów partyjno-politycznych do prac Towarzystwa jest wzbronionym (§5 statutu Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, uchwalonego 1 marca 1921 r.)
|
|
|
|
 Konwersatoria "Czwartki u Ekonomistów"
Idea
Konwersatoria “Czwartki u Ekonomistów" to cykl realizowany od 2006 roku w formie otwartej debaty, nagrywanej (stenogramy) i komentowanej.
Do dyskusji zapraszani są nie tylko ekonomiści, ale także przedstawiciele rządu, polityki, osobistości świata nauki i kultury oraz dziennikarze. Organizatorzy uznając, że od dłuższego czasu rolę środowisk opiniotwórczych w debacie ekonomicznej i ustrojowej przejmują kręgi polityczne, podjęli wyzwanie deklarując: “pragniemy powstrzymać ten proces i przywrócić środowiskom nauki, eksperckim oraz publicystycznym właściwą rolę w inspirowaniu przemian i reform w naszym kraju”.
- Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w seminarium pt. "DISENTANGLING CONSEQUENCES OF RUSSIA'S INVASION ON UKRAINE. AN INTERDISCIPLINARY PERSPECTIVE".
Debata organizowana jest w ramach Konwersatorium „CZWARTKI U EKONOMISTÓW”.
W dniu 7 kwietnia 2022 r. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne było organizatorem debaty - w ramach Konwersatorium „CZWARTKI U EKONOMISTÓW” - na temat najnowszej książki Profesora Grzegorza W. Kołodko pt. Świat w Matni. Czwarta część trylogii.
Po dłuższej przerwie PTE wznawia debaty w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy świat 49.
» Zaproszenie z linkiem do pobrania - LINK
Powiązane artykuły:
» M. Ratajczak, Grzegorza W. Kołodko „Świat w matni. Czwarta część trylogii: LINK
» G. W. Kołodko, Zagrożenia dla merytokracji (fragment książki pt. "Świat w matni. Czwarta część trylogii"): LINK
» Zapis z transmisji: LINK
- Polskie Towarzystwo Ekonomiczne wraz z Polskim Towarzystwem Współpracy
z Klubem Rzymskim serdecznie zaprasza dnia 25 listopada 2021 r. o godz. 16:00 do uczestnictwa w debacie pt. "MODELE USTROJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO, KIERUNKI EWOLUCJI". Debata odbędzie się w ramach cyklu Forum Myśli Strategicznej oraz Czwartku u Ekonomistów.
» Zaproszenie z linkiem do pobrania - LINK
» Zapis wideo - LINK
- 28 października 2021 r. - debata pt. "INNOWACYJNOŚĆ W GOSPODARCE SZANSE I BARIERY" odbędzie się w godz. 16:00 – 18:30 w trybie zdalnym na platformie Zoom oraz na Facebook-u.
Oficjalne zaproszenie: LINK
Link do spotkania: LINK
Zapis wideo: LINK
Prof. zw. dr hab. Stanisław Kasiewicz: Głos w debacie
14 października 2021 r. - zapraszamy na debatę organizowaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we współpracy z Instytutem Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pt. „Finanse agrobiznesu – specyfika, stan i perspektywy”, która odbędzie się o godz. 16.30 w trybie zdalnym na platformie Zoom:
Link do seminarium
https://us02web.zoom.us/j/82434509217#success
Zdjęcie A
Zdjęcie B
Zapis wideo: LINK
- 7 października 2021 r. - Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w seminarium pt. "NADMIERNE ZADŁUŻENIE GOSPODARSTW DOMOWYCH W POLSCE. CZY ISTNIEJĄ POWODY DO OBAW?", które odbędzie się o godz. 16.00 w trybie zdalnym na platformie Zoom: Link do seminarium
Link do seminarium:
https://zoom.us/j/92079494869?pwd=eHdZUDJJUzFkeTVPUkFGc01FYXM0Zz09
Więcej informacji w zaproszeniu
- 30 września 2021 r. - Debata pt. "Funkcjonowanie instytucji państwa w warunkach rewolucji cyfrowej" odbędzie się o godz. 16:30 – 19:00 w trybie zdalnym na platformie Zoom: Link do seminarium
Więcej informacji w zaproszeniu.
- Serdecznie zapraszamy na debatę organizowaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we współpracy z Instytutem Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pt. „Finanse agrobiznesu – specyfika, stan i perspektywy”, która odbędzie się 14 października 2021 r. o godz. 16.30 w trybie zdalnym na platformie Zoom.
Link do seminarium
- 15 lipca 2021 - Debata pt. "Przyszłość pracy w warunkach globalizacji" odbędzie się o godz. 16:00 w trybie zdalnym na platformie Zoom.
Więcej informacji w zaproszeniu: LINK
Link do spotkania: LINK
Zapis wideo z konferencji dostępny na platformie: Youtube
Stenogram w wersji edytowalnej (LINK) oraz PDF (LINK )
Raport: Rynek pracy w czasie pandemii. Polski Instytut Ekonomiczny - LINK
Komentarz: Michał Zabdyr-Jamróz
Model oceny wpływu regulacji prawnych i instytucjonalnych na zdrowie. Health Impact Assessment - LINK
» "Przyszłość pracy a zmiany"- JAKUB SAWULSKI
» "Zdrowie a warunki społeczno-ekonomiczne i przyszłość pracy w globalizacji" - MICHAŁ ZABDYR-JAMRÓZ
Materiały nadesłane przez prof. Eugeniusza Kwiatkowskiego:
» "Znaczenie nakładów pracy we współczesnych trendach wzrosty gospodarczego" - Leszek Kucharski, Eugeniusz Kwiatkowski
» "Podaż pracy w Polsce – dotychczasowe tendencje i projekcje na przyszłość" - Leszek Kucharski, Eugeniusz Kwiatkowski
» Biuletyn PTE nr 3/2017: LINK
Bibliografia tematyczna nadesłana przez prof. Józefa Orczyka:
1. "Przemiany pracy na obecnym etapie rozwoju gospodarczego w trosze o pracę. Raport o Rozwoju Społecznym Polska 2004". UNDP rozd. 1 s. 15-34
2. "Postęp cywilizacyjny a praca". w: Przyszłość pracy w XXI wieku". Red. S Borkowska. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa 2004 s. 72-84
3. "Polityka Społeczna. Uwarunkowani i Cele". Wyd. III. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Poznań 2012
4. "Znaczenie pracy i kwalifikacji we współczesnym świecie". w: "Kryzys jakości życia". PAN. Red. Z Strzelecki E. Kryńska i J.Witkowski. Komitet Prognoz "Polska 2000 plus". s. 137-149.
5. "Indywidualizacja i elastyczność. Nowa cywilizacja pracy". Polityka Społeczna 2017 nr 8 s. 3-9
6. "Dylematy u progu transformacji pracy". Ekonomista 2021 nr 4. ( Przyjęty do druku)
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
- Serdecznie zapraszamy dnia 24 czerwca 2021 r. o godzinie 16:00 na debatę pt.:
"JAK BUDOWA KONCERNU MULTIENERGETYCZNEGO ORLEN-LOTOS-PGNIG WPŁYNIE NA POLSKĄ GOSPODARKĘ?"
Eksperci poruszą następujące kwestie:
» Jak potrójna fuzja może wpłynąć na polską gospodarkę?
» Czy zbudujemy potencjał do inwestycji zagranicznych i skutecznej konkurencji z europejskimi koncernami?
» Jak nowy koncern będzie prezentował się w kontekście zmian energetyki i ich wpływu na polską gospodarkę?
Więcej informacji w: zaproszeniu oraz informacji prasowej.
Stenogram w wersji edytowalnej (LINK ) oraz PDF (LINK )
- 30 stycznia 2020 r. W ramach Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" odbyła się debata pt. Ucieczka przed podatkami i kontrola podatkowa" z udziałem dr hab. Hanny Kuzińskiej z Akademii Leona Koźmińskiego, prof. dr hab. Jerzego Żyżyńskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej i dr Marka Bełdzikowskiego, radcy prawnego i doradcy podatkowego specjalizującego się w VAT. Podstawą dyskusji była książka pod redakcją naukową Hanny Kuzińskiej "Ucieczka przed podatkami i kontrola podatkowa". Wydawnictwo Poltext 2018.
Zaproszenie
"Ucieczka przed podatkami i kontrola podatkowa": redakcja naukowa Hanna Kuzińska
Model perspektywicznego systemu e-VAT - Piotr Grajkowski
Patriotyzm gospodarczy w społeczeństwie informacyjnym - Piotr Grajkowski
Uproszczenie i uszczelnienie systemu VAT. Prezentacja - Piotr Grajkowski
Stenogram
Relacja wideo
Galeria zdjęć
16 stycznia 2020 r. Odbyła się debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. „Gospodarka nieposłuszna ekonomistom”. W dyskusji wzięli udział: prof. Andrzej Sopoćko, prof. Andrzej K. Koźmiński, prof. Alojzy Z. Nowak. Debacie przysłuchiwał się Sebastian Skuza, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Transmisja online
Stenogram
Prof. Andrzej Sopoćko - prezentacja
Galeria zdjęć
Partner wydawniczy
- 7 listopada 2019 r. W ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” odbyła się debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. Dylematy finansowania rozszerzonej rodziny. W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Jan Solarz, Społeczna Akademia Nauk, dr hab. Krzysztof Waliszewski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Marta Zięba - Szklarska, dyrektor ds. rozwoju międzynarodowego Europejskiej Federacji Doradców Finansowych. Moderatorem była prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zachęcamy do zainteresowania się publikacją Panelistów: prof. dr. hab. Jana Solarza i dr. hab. Krzysztofa Waliszewskiego pt. ,,Całościowa edukacja finansowa. Teoria i praktyka''. Książka jest dostępna pod linkiem
Pobierz
Zaproszenie
Prof. dr hab. Jan K. Solarz - prezentacja
Dr hab. Krzystof Waliszewski - prezentacja
Marta Zięba - Szklarska - prezentacja
Jan Plesiński: Odwrócona hipoteka, a godność starszego człowieka
Stenogram
Galeria zdjęć
Transmisja online
11 kwietnia 2019 r. W ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” odbyła się debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we współpracy z Oddziałem PTE w Radomiu na temat dylematów współczesnej polityki pieniężnej. Podstawą dyskusji ekspertów była książka Jana L. Bednarczyka „Polityka stabilizacji cen a przeciwdziałanie recesji”. W debacie udział wzięli: dr hab. Jan L. Bednarczyk prof. nadz. UTH Radom, prezes PTE Oddział w Radomiu, dr Piotr Boguszewski, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Zbigniew Polański, Katedra Polityki Pieniężnej Szkoły Głównej Handlowej. Moderatorem była prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Prezentacja
Stenogram
Realna stopa procentowa - wykres
Jan L. Bednarczyk - Opinie
Inflacja a wzrost gospodarczy - Robert Olesiński
Transmisja online
Galeria zdjęć
7 marca 2019 r. W ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” odbyła się debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego. Podstawą dyskusji ekspertów była m.in. książka prezesa Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, dr Macieja Szlindera „Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku”. W debacie udział wzięli: dr hab. Michał Brzeziński, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Ryszard Szarfenberg, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski, dr hab. Jan Sowa, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Moderatorem była prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Debata pt. "Dochód gwarantowany/podstawowy" odbyła się w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym również 28 kwietnia 2016 roku. Na naszej stronie internetowej można obejrzeć zapis transmisji wideo z dyskusji oraz zapoznać się ze stenogramem.
Zaproszenie
Artykuły prof. Ryszarda Szarfenberga:
Dochód podstawowy a współczesne zabezpieczenie społeczne, Ubezpieczenie Społeczne, Teoria i Praktyka, nr 4/2018
Rosnąca rola warunkowości pomocy społecznej a dochód podstawowy, Praktyka Teoretyczna, 2(12)/2014
Transmisja online>>>
Stenogram
Galeria zdjęć
Poszukiwanie recept na gospodarkę nadmiaru - Robert Olesiński
Problem gwarantowanego wsparcia dla biedaków- prof. Włodzimierz Bojarski
17 stycznia 2019 r. W ramach Konwersatorium Czwartki u Ekonomistów odbyła się debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Towarzystwo Naukowe Prakseologii pt. moralność płatnicza przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. W dyskusji wzięli udział: prof. Iwona Jakubowska-Branicka, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Anna Lewicka-Strzałecka, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, prof. Piotr Masiukiewicz, SGH, prezes ZG TNP, dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, dr hab. Grzegorz Szulczewski, Instytut Filozofii i Socjologii Ekonomicznej SGH. Moderatorem była prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Stenogram
Moralność finansowa Polaków - raport
Transmisja online >>>
OPZZ o moralności płatniczej przedsiębiorstw i gospodarstw domowych
Galeria zdjęć
Prezentacje
Systemy informacji o niesolidnych dłużnikach – przedsiębiorcach i konsumentach, dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji
Moralność finansowa Polaków, prof. Anna Lewicka-Strzałecka, Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Terminowość płatności handlowych w Europie, prof. Piotr Masiukiewicz, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Prakseologii, SGH
- 6 grudnia 2018 r. W ramach Konwersatorium Czwartki u Ekonomistów odbyła się debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Komitet Nauk o Finansach PAN pt. Świat bankowości. W dyskusji wzięli udział: prof. Leszek Dziawgo, prof. Alfred Janc, prof. Stanisław Owsiak, prof. Małgorzata Zaleska. Moderatorem byla prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Stenogram
Transmisja online
Galeria zdjęć
"Świat bankowości: więcej wolności czy krótka smycz" - Robert Olesiński o dyskusji w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym.
Więcej
27 listopada 2018 r. – tym razem wyjątkowo we wtorek. W ramach Konwersatorium Czwartki u Ekonomistów odbyła się debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Forum Myśli Instytucjonalnej pt. Zrozumieć kapitalizm. Podejście ewolucyjno - instytucjonalne. W dyskusji wzięli udział: prof. Anna Ząbkowicz, prof. Maciej Miszewski, prof. Paweł Chmielnicki, dr Sławomir Czech, prof. Janina Godłów – Legiędź. Moderatorem była prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Zrozumieć kapitalizm. Ujęcie ewolucyjno-instytucjonalne Red. Anna Ząbkowicz, Maciej Miszewski, Paweł Chmielnicki, Sławomir Czech. Sosnowiec-Kraków 2018. Pełna wersja książki do pobrania>>>
Transmisja online>>>
Galeria zdjęć
Stenogram
- 15 listopada 2018 r. – w ramach Konwersatorium Czwartki u Ekonomistów odbyła się debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Bank Polskiej Spółdzielczości pt. Wspólna polityka rolna fundamentalnym czynnikiem rozwoju lokalnego. W dyskusji wzięli udział: Waldemar Guba - dyrektor departamentu strategii, analiz i rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zdzisław Kupczyk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości, Bartosz Kublik, prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, prof. Jan Szambelańczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Moderatorem była prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Stenogram
Transmisja online
Finansowanie sektora AGRO, jako czynnik rozwoju lokalnego - Bartosz Kublik, prezes Zarządu BS Ostrów Mazowiecka
Wspólna Polityka Rolna fundamentalnym czynnikiem rozwoju lokalnego, Zdzisław Kupczyk, prezes Zarządu Banku BPS S.A.
Wspólna Polityka Rolna UE fundamentalnym czynnikiem rozwoju lokalnego - Dr Waldemar Guba, Dyrektor Departamentu Strategii Analiz i Rozwoju
Udział polskiej bankowości spółdzielczej w realizacji wspólnej polityki rolnej - prof. Jan Szambelańczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Galeria zdjęć
- Państwo opiekuńcze: wybór czy konieczność. Ekonomiści i politycy od kilku już lat zauważają wyraźną presję na modyfikację neoliberalnego modelu społeczno – gospodarczego w kierunku pomocy rodzinom, dzieciom i młodzieży - Robert Olesiński o dyskusji w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym.
Więcej
11 października 2018 r. – debata o modelach welfare states w krajach europejskich. Dyskutowali: prof. Stanisława Golinowska, prof. Krzysztof Starzec, prof. Włodzimierz Anioł.
Zaproszenie
Transmisja online
Stenogram
Zdjęcia
- 7 czerwca 2018 r. - debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Czy Chiny zbawią świat?", miała miejsce w Domu Ekonomisty ul. Nowy Świat 49, Warszawa Galeria zdjęć Zaproszenie Stenogram
Grzegorz W. Kołodko: Chiny mogą pomóc światu. "Rzeczpospolita" 6 czerwca 2018 r.
Prof. G. W. Kołodko: Jako ekonomista patrzę z większym niepokojem na stosunki polityczne na świecie niż na to, co dzieje się w gospodarce. Zła polityka nie sprzyja dobrej gospodarce- Radio TOK FM - audycja EKG - 7 czerwca 2018 r. Więcej
O debacie Nowy Jedwabny Szlak zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera i Dziennik Gazeta Prawna
Transmisja online - nowy link>>>
Janusz Komosiński - Wypowiedź w debacie PTE dnia 7 czerwca 2018 na temat „Czy Chiny zbawią świat?’
Fotografia z wręczenia nagrody dla prof. Grzegorza W. Kołodko za przekroczenie 100 tysięcy książek opublikowanych przez Wydawnictwo Prószyński. Zdjęcie 1, zdjęcie 2
24 maja 2018 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu Czwartki u Ekonomistów pt. "Przedsiębiorstwa państwowe we współczesnej gospodarce" organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Zaproszenie
Transmisja online >>>
Stenogram
Galeria zdjęć
Robert Olesiński: Kiedy państwowe może być lepsze?
- 12 kwietnia 2018 r. w warszawskim Domu Ekonomisty odbyła się debata z cyklu Czwartki u Ekonomistów pt. "NEOLIBERALIZM, TURBOKAPITALIZM, KRYZYS", zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz "Le Monde diplomatique – edycja polska".
Zapis wideo>>
Stenogram>>
Galeria zdjęć>>
Zaproszenie>>
dr Arkadiusz J. Derkacz: „Idee muszą spotkać interesy, interesy muszą spotkać idee” – a gdzie tu człowiek? (komentarz do debaty)
20 lutego 2018 r. - debata pt. KRYTYCZNE TEORIE FINANSÓW I KRYZYSU, organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Le Monde diplomatique Zaproszenie Stenogram
Transmisja online >>>
Galeria zdjęć
- 25 stycznia 2018 r. - debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt."Gospodarka - kwestie pomiaru. Dlaczego PKB nie wystarcza?"
Zapis wideo>>
Stenogram>>
Galeria zdjęć>>
Zaproszenie>>
Prezentacje:
Dr Paweł Drobny: FILOZOFICZNY KONTEKST ZMIAN W PRAKTYCE GOSPODARCZEJ
Dr Paweł Drobny: Filozoficzny kontekst zmian w praktyce gospodarczej (tekst wystąpienia)
Andrzej Madej: Nowoczesność dla wolności
Andrzej Madej: wideo prezentacja - Solidarny Rozwój Wiedzy
30 listopada 2017 r. w Domu Ekonomisty w Warszawie odbyła się debata "INNOWACYJNE MIASTO. NOWY PARADYGMAT ROZWOJU", zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we współpracy z Katedrą Miasta Innowacyjnego SGH oraz Krajową Izbą Gospodarczą w ramach cyklu konwersatoriów "Czwartki u Ekonomistów".
Gośćmi debaty byli: prof. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Zenon Kiczka, przewodniczący Komitetu Gospodarki Miejskiej Krajowej Izby Gospodarczej, prof. Anna Szelągowska, Katedra Miasta Innowacyjnego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz - jako moderator - prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Z przyczyn obiektywnych nie przybył zapowiadany wcześniej Marek Kłoczko, wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarcze. Zapraszamy do obejrzenia jak przebiegało spotkanie:
Zapis wideo>>
Stenogram
Galeria zdjęć>>
Zaproszenie>>
Zobacz też:
- Prof. Anna Szelągowska, Zrównoważony rozwój miast to nie tylko hasło (prezentacja przedstawiona w trakcie debaty). Pobierz (PDF)>>
- Prof. Marek Bryx, Innowacyjne miasto - nowy paradygmat rozwoju (prezentacja przedstawiona w trakcie debaty). Pobierz (PDF)>>
- Prof. Barbara Chmielewska - Uzupełnienie wypowiedzi. Pobierz (PDF)>>
- Ministerstwo Rozwoju, Krajowa Polityka Miejska 2023. Pobierz (PDF)>>
- Przemysław Filar, Paweł Kubicki (red.), Miasto
w działaniu. Zrównoważony rozwój z perspektywy oddolnej, Instytut
Obywatelski, Warszawa 2012. Spis treści (PDF)>> Więcej>>
- Lech Mergler, Kacper Pobłocki, Maciej Wudarski, Anty-Bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu, Fundacja Res Publica, Warszawa 2013. Wersję elektroniczną książki można pobrać tutaj>>
16 listopada 2017 r. w Domu Ekonomisty w Warszawie odbyła się debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach cyklu „Czwartki u Ekonomistów” pt. „Ewolucja instytucjonalna a długookresowy rozwój gospodarczy”, do której inspiracją była książka Jana K. Solarza "Ewolucja instytucjonalna systemów finansowych w Holandii i w Japonii".
W spotkaniu uczestniczyli: autor - prof. Jan K. Solarz, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie; dr Elżbieta Soszyńska, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie; prof. Marek Garbicz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, mgr Krzysztof Leszczyński, b. przedstawiciel dyplomacji polskiej w Holandii oraz jako moderator - prof. Elżbieta Mączyńska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne debaty - wstęp wolny.
Zobacz też:
26 października 2017 r. - debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm"; uczestnicy: prof. Grzegorz W. Kołodko i prof. Andrzej K. Koźmiński, moderator:
prof. Elżbieta Mączyńska, prezes PTE; Dom Ekonomisty w Warszawie, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.30-18.00; wstęp wolny.
11 kwietnia 2017 r. - debata zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Co dalej z euro?"
KOMENTARZE:
27 marca 2017 r. - konwersatorium zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Dokąd zmierza polska ekonomia? Wokół książki Paradoksy ekonomii. Rozmowy
z polskimi ekonomistami"
16 marca 2017 r. - debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. pt. "Udział bankowości spółdzielczej w racjonalizacji gospodarowania i aktywizowaniu lokalnego kapitału"
KOMENTARZE:
9 marca 2017 r. - debata Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego pt. "KULTURA W EKONOMII, ZARZĄDZANIU I FINANSACH".
KOMENTARZE:
23 lutego 2017 r. - konwersatorium z cyklu Czwartki u Ekonomistów pt."Ekonomia myślenia", siedziba Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, godz. 16.30, ul. Nowy Świat 49, Warszawa
KOMENTARZE:
- Andrzej Zybała: Polacy - naród podzielony Artykuł>>
12 stycznia 2017 - debata organizowana w ramach konwersatorium Czwartki u Ekonomistów, pt. "O potrzebie filozofii w naukach ekonomicznych"
5 grudnia 2016 r. - debata organizowana w ramach konwersatorium Czwartki u Ekonomistów, pt. „Jakiej polityki potrzebują polskie miasta”.
29 listopada 2016 r. - debata organizowana w ramach konwersatorium Czwartki u Ekonomistów, pt. „Własność pracownicza”.
KOMENTARZE:
24 listopada 2016 r. - debata organizowana w ramach konwersatorum Czwartki u Ekonomistów, pt. „Polityka konkurencyjności w Unii Europejskiej w teorii i praktyce. Szanse polskich firm na rynku unijnym - case study Spółka Fakro”.
KOMENTARZE:
- 20 października 2016 r. - odbyła się debata w ramach cyklu "Czwartki u Ekonomistów" organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Nowy pragmatyzm, czyli ekonomia dla przyszłości".
- 13 października 2016 r. - odbyła się debata w ramach cyklu "Czwartki u Ekonomistów" organizowaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Patologiczne aspekty polskiej prywatyzacji".
KOMENTARZE:
06 października 2016 r. - odbyła się debata w ramach cyklu "Czwartki u Ekonomistów" organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne pt. "Modele i przyszłość kapitalizmu".
- 16 czerwca 2016 r. - debata w ramach cyklu "Czwartki u
Ekonomistów" organizowana przez Polskie Towarzystwo
Ekonomiczne pt. "Społeczno-gospodarczy rozwój Chin - globalne
perspektywy".
- 2 czerwca 2016 r. - debata w ramach cyklu "Czwartki u
Ekonomistów", organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we
współpracy ze Stowarzyszeniem Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce
pt. "Perspektywy profesjonalizacji wyceny przedsiębiorstw w Polsce".
- 31 maja 2016 r. - debata w ramach cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Dobra publiczne: wczoraj - dziś - jutro".
- 12 maja 2016 r. - debata pt. "ZASOBNA
RZECZPOSPOLITA. ENERGIA, KLIMAT I ZASOBY – DŹWIGNIA CZY
BARIERA ROZWOJU KRAJU?", organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów".
28 kwietnia 2016 r. - debata w ramach cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Dochód gwarantowany/ podstawowy".
18 kwietnia 2016 r. - debata z okazji 100-lecia urodzin Profesora Witolda Kuli pt. "CZY HISTORIA
GOSPODARCZA SIĘ
PRZEŻYŁA?", organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we
współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego
oraz z Towarzystwem Historii Gospodarczej w ramach Konwersatorium
„Czwartki u Ekonomistów”.
- 12 kwietnia 2016 r. - konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" pt. "EKONOMIA SIECI. JAK GLOBALNE SIECI OPĘTAŁY ŚWIAT".
- 3 marca 2016 r. - debata pt. "AKTUALNE TENDENCJE ZMIAN W TEORII EKONOMII I POLITYCE
GOSPODARCZEJ", organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów”, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
18 lutego 2016 r. - debata pt. "Ekonomia
jest piękna?", organizowana w ramach konwersatorium „Czwartki u
Ekonomistów".
28 stycznia 2016 r. - debata pt. "CZY I W JAKI SPOSÓB TRZEBA ZMIENIĆ POLSKI SYSTEM BANKOWY?", w ramach konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów", w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul.
Nowy Świat 49.
21 stycznia 2016 r. - odbyła się debata pt. "ŚWIADOMOŚĆ EKONOMICZNA POLAKÓW. CO POLACY WIEDZĄ O EKONOMII", organizowana
przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów"
- 20 stycznia
2016 r. - odbyła się debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Bank
Polskiej Spółdzielczości S.A. w ramach Konwersatorium
„CZWARTKI U EKONOMISTÓW”
Program
Zapis transmisji online
Prezentacja - Obciążenia Banków Spółdzielczych
Prezentacja - Obciążenia finansowe Banków Spółdzielczych
- 14 stycznia 2016 r. - odbyła się debata na temat książki pt.
"Mit pieniądza. Świat realny wobec iluzji polityki pieniężnej" prof.
Andrzeja Sopoćko.
- 26 listopada 2015 r.
- odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" pt. "Ryzyko w działalności polskich przedsiębiorstw średnich, małych i mikro".
- 3 listopada 2015 r. - debata Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego pt. "Eksplozja nierówności?" w ramach
konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów".
Zaproszenie
Zapis transmisji online
Zdjęcia
Stenogram
- 22 października 2015
r. - o godz. 16.30 w Domu Ekonomisty, przy ul. Nowy Świat 49 w
Warszawie, odbyła się debata pt. "Kryzys ekonomiczny i kryzys
wartości", organizowana przez Polskie Towarzystwo
Ekonomiczne w ramach cyklu konwersatoriów "Czwartki u Ekonomistów".
Zaproszenie
Prof. Paul H. Dembinski - cv
Zapis transmisji online
Zdjęcia
Stenogram
- 15 października 2015 r. - debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Bank
Polskiej Spółdzielczości S.A. połączona z transmisją on line.
16 czerwca 2015 r. - debata pt. "WOKÓŁ EKONOMII NOWEGO
PRAGMATYZMU GRZEGORZA W. KOŁODKO", organizowana
przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach konwersatorium „Czwartki
u Ekonomistów" w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Więcej
Zdjęcia
Głos w debacie - prof. Wiesław Szczęsny
Wzrost gospodarczy i jego beneficjenci - artykuł prof. Wiesława Szczęsnego
Stenogram
- 21 maja 2015 r. - dyskusja wokół najnowszej książki Profesora
Ryszarda
Bugaja pt. "Plusy dodatnie i ujemne, czyli polski kapitalizm bez
solidarności", zorganizowana w ramach konwersatorium „Czwartki u
Ekonomistów”, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Zdjęcia
Stenogram
11 maja 2015 r. - debata pt. "ŚRODKI
UNII EUROPEJSKIEJ – SZANSE I ZAGROŻENIA" zorganizowana
jest przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium
„CZWARTKI U EKONOMISTÓW".
Zaproszenie
Przyszłość Wolności. Wymiar krajowy-regionalny-międzynarodowy, red. Antoni Kukliński, Jacek Woźniak
Środki Unii Europejskiej - szanse i zagrożenia, Grzegorz Gorzelak
Zdjęcia
Stenogram
- 19 marca 2015 r. - debata pt.
"Porównywanie w naukach ekonomicznych - rzemiosło czy sztuka?", w ramach
cyklu konwersatoriów "Czwartki u Ekonomistów", w siedzibie PTE, przy
ul. Nowy Świat 49, w Warszawie.
Zaproszenie
Komparatystyka finansów - prof. Jan K. Solarz (pptx)
Zdjęcia
Stenogram
- 12 marca 2015 r. - debata pt. "Kapitał społeczny", w
ramach cyklu konwersatoriów "Czwartki u Ekonomistów", w siedzibie PTE,
przy ul. Nowy Świat 49, w Warszawie.
Zaproszenie
Zdjęcia
Stenogram
Raport o kosztach niekontrolowanej urbanizacji (A. Kowalewski,
J.Mordasewicz, J. Osiatyński, J. Stępień, J. Regulski, P. Śleszyński)
Raport o planowaniu przestrzennym w gminach w 2013 r.
Ład przestrzenny i jego właściciele - tekst prof. Przemysława Śleszyńskiego w Rzeczpospolitej (22.05.2014 r.)
19 lutego 2015 r. - debata pt. "MŚP wsparte światowymi
innowacjami unikalną szansą na rozwój gospodarczy Polski", organizowana w
ramach Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów", w siedzibie PTE przy
ul. Nowy Świat 49, w Warszawie.
- 22 stycznia 2015 r. - w ramach konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" odbyła się debata pt. "Kształcenie zawodowe a rozwój społeczno-gospodarczy".
Więcej
Zdjęcia
Stenogram
Prezentacja Kształcenie zawodowe i ustawiczne jako narzędzie wpływające na sytuację gospodarczą Polski - Witold Woźniak (prezentacja)
4 grudnia 2014 r. - debata pt. PIENIĄDZ W CZASACH POKERA, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Zaproszenie
Zdjęcia
Stenogram
- 27 listopada 2014 r. - debata pt. PROCES TRANSFORMACJI A SYTUACJA W PRZEMYŚLE W POLSCE NA MARGINESIE KSIĄŻKI „JAK POWSTAWAŁY I JAK UPADAŁY ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE W POLSCE” odbyła się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Zdjęcia
Stenogram
- 16 października 2014 r. - debata pt. "Bezpieczeństwo ekonomiczne w Unii Europejskiej - w poszukiwaniu nowego paradygmatu?" zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów".
Zaproszenie
Prezentacja - prof. Tomasz G. Grosse (UW)
Więcej (książka)
Tomasz G. Grosse, Bezpieczeństwo ekonomiczne w UE – w poszukiwaniu nowego paradygmatu, Biuletyn PTE nr 4/2014
Bezpieczeństwo ekonomiczne w UW - w poszukiwaniu nowego paradygmatu - prof. Tomasz G. Grosse
Zdjęcia
Stenogram
- 9 października 2014 r. - w ramach konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" w siedzibie PTE odbyła się debata pt. "Shadow Banking w Polsce i na świecie".
Zaproszenie
Prezentacja - prof. Jan K. Solarz
Prezentacja - Piramidy finansowe - prof. Piotr Masiukiewicz
Zachęcamy do lektury European Financial Stability and Integration Report (zwłaszcza rozdziału 3 dotyczący shadow banking)
Zdjęcia
Stenogram
- 11 czerwca 2014 r. - debata nt. PARLAMENT UNII EUROPEJSKIEJ. NOWE WYZWANIA LEGISLACYJNE, zorganizowana w ramach konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie.
Zaproszenie
Wyzwania legislacyjne nowego parlamentu UE - Prof. Stanisław Kasiewicz, Dr Lech Kurkliński
The Demise of the Principle of Equality of Economic Actors in Private Law
The Importance of the Principles of Equality of the EU Member States and Economic Actors in EU Law
Response to the European Commission’s Report on the Application of the Takeover Bids Directive
Trzeba zwalczać grzech nieuctwa - z prof. Ewą Łętowską rozmawia Rafał Woś.
Umowa i pięść - wywiad Ewy Siedleckiej z prof. Ewą Łętowską
Czy prawo zatruwa wolność? - rozprawa prof. Ewy Łętowskiej i prof. Jana Woleńskiego
W Polsce prawo służy tylko silnym - rozmowa Cezarego Michalskiego z prof. Ewą Łętowską
Zdjęcia
Stenogram
Relacja z seminarium - Irena Dryll
- 5 czerwca 2014 r. – konwersatorium z cyklu „Czwartki u Ekonomistów” poświęcone książce pod redakcją profesor Marii Jarosz pt. „POLSKA EUROPEJSKA CZY NARODOWA?” (Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Naukowa Warszawa 2014).
Zaproszenie
Zdjęcia
Stenogram
- 29 maja 2014 r. - "CZY JEST MOŻLIWA W GOSPODARCE USŁUGOWEJ NIEUZNANIOWA AKTYWNA POLITYKA MAKROEKONOMICZNA?" - debata w ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów”.
Zaproszenie
Zdjęcia
Stenogram
22 maja 2014 r. - debata pt. "ZMIANA WŁASNOŚCIOWA POLSKIEJ
GOSPODARKI" w ramach Konwersatorium „CZWARTKI U EKONOMISTÓW” odbyła się w
siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zaproszenie
Galeria
Stenogram
- 13 marca 2014 r. - Konwersatorium z cyklu „Czwartki u Ekonomistów” wokół książki dr Agaty Adamskiej pt. „WŁASNOŚĆ I KONTROLA. PERSPEKTYWA AKCJONARIUSZY SPÓŁEK PUBLICZNYCH”.
Zaproszenie
Galeria
Stenogram
Nagroda Beta 2014
- 27 lutego 2014 r. - konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" dotyczące książki "Kryzys bez końca" Johna Bellamy Fostera i Roberta W. McChesney'a".
Więcej (okładka)
Więcej (recenzje)
Więcej (wstęp)
Program
Galeria
Stenogram
20 lutego 2014 r. - debata pt. "Instytucjonalizacja przestrzeni społecznej poprzez dobra publiczne" organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem:
Przyszłość sektora publicznego - artykuł prof. Jerzego Kleera
Program
Prezentacja - prof. Andrzej Kondratowicz
Galeria
Stenogram
- 30 stycznia 2014 r. - odbyło się Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Ochrona własności intelektualnej w dobie światowego kryzysu gospodarczego".
Zaproszenie
Ochrona własności przemysłowej w dobie kryzysu gospodarczego, Michał Kruk
Wystąpienie - Michał Kruk
Ochrona własności intelektualnej w dobie światowego kryzysu gospodarczego - perspektywa praktyków, dr Mariusz Kondrat
Galeria
Stenogram
- 24 października 2013 r. - odbyło się Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" dotyczące najnowszej książki prof. Józefa S. Zegara, Współczesne Wyzwania Rolnictwa.
Zaproszenie
Galeria
Stenogram
- 23 października 2013 r. - odbyło się Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" pt. What Has Globalization of Finance Done to Economic Policy?
Zaproszenie
Galeria
Nagranie
- 14 października 2013 r. - odbyło się Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" pt. Innowacyjność i konkurencyjność w gospodarce światowej i polskiej.
Zaproszenie
Raport o globalnej konkurencyjności w gospodarce - prezentacja prof. Julian Auleytner
Perspektywy wzrostu innowacyjności w Polsce w latach 2014-2020 - prezentacja prof. Tadeusz Baczko
Nanofinanse. Codzienność instytucją makroekonomicznej stabilności - prof. Jan K. Solarz
Innowacyjność i konkurencyjność gospodarki światowej i polskiej - prezentacja prof. Andrzej Jeleński
Stenogram
- 25 kwietnia 2013 r. - odbyło się Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, na temat najnowszej książki pod redakcją Profesor Marii Jarosz pt. POLSKIE BIEGUNY. SPOŁECZEŃSTWO W CZASACH KRYZYSU (Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Naukowa Warszawa 2013).
Zaproszenie
Grzegorz Malinowski - głos w dyskusji
Galeria zdjęć
Stenogram
- 4 kwietnia 2013 r. - odbyła się dyskusja na temat książki profesora Grzegorza W. Kołodko pt. "Dokąd Zmierza Świat. Ekonomia Polityczna Przyszłości". Debata zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów".
program
książka okładka
baner
plakat Henry Kissinger poleca
recenzja "Dziennik Gazeta Prawna" Rafał Woś
recenzja "Przegląd"
"Świat Biznesu"
Recenzja wydawnicza prof. Małecki
Rozdział I - fragment
Artykuł w "Przeglądzie" - Grzegorz W. Kołodko
galeria zdjęć
stenogram
- 14 marca 2013 r. - odbyła się dyskusja z autorami dwóch tomów: „Socjologia pojednania”, pod red. J. Kurczewskiego (Nomos, Kraków 2012) i „Antagonizm i pojednanie w środowiskach wielokulturowych”, pod red. J. Kurczewskiego i A. Herman (Słowo-Obraz-Terytorium, Gdańsk 2012) poświęcona społecznym i ekonomicznym aspektom pojednania organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Klub Dobro Wspólne Ponad Podziałami przy Instytucie Lecha Wałęsy w ramach "Czwartków u Ekonomistów".
program
stenogram
galeria
dr Henryk Czech - Społeczne i ekonomiczne aspekty pojednania w województwie opolskim
- 5 marca 2013 r. - odbyła się debata "Innowacyjne sieci i przedsiębiorczość. Nowy model współpracy w ramach "Trójkąta Wiedzy". Debata organizowana została przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49.
program
stenogram
galeria
dr Daria Gołębiowska - Tataj - "Entrepreneurial Innovation Networks"
prof. Wiktor Askanas - "Innowacje – Warunek Konieczny Kreowania Dobrobytu"
- 28 lutego 2013 r. - odbyła się debata pt. „Czy prawo może istotnie sprzyjać lub szkodzić gospodarce?”. Debata została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie.
Debata nawiązywała do konferencji nt. „Efektywność postępowań upadłościowych – wyniki badań, ich popularyzacja oraz wykorzystanie w praktyce”, która odbyła się 17.01.2013 r.w ramach grantu N N112 180739
program
stenogram
"Wzory przemysłowe - własność przemysłowa i prawo autorskie", prof. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, Uniwersytet Warszawski
Andrzej Malec - Czy prawo może istotnie sprzyjać lub szkodzić gospodarce?
galeria
- 21 lutego 2013 r. - odbyła się debata pt. „Nanofinanse: finansowanie codzienności” organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów”.
program
galeria
stenogram
prof. Jan K. Solarz - prezentacja
- 29 listopada 2012 r. - odbyła się debata z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" na temat „Jakość kształcenia kadry menadżerskiej w Polsce w kontekście Rankingu MBA Perspektywy 2012”. Dyskusja odbyła się o godz. 15:30 w Domu Ekonomisty przy ulicy Nowy Świat 49 w Warszawie.
program
stenogram
galeria
- 15 listopada 2012 r. - odbyło się konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" organizowane przez Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz wydawnictwo Con Corda nt. "Czy mikropożyczka przeciwdziała wykluczeniu finansowemu? Społeczny wymiar działania instytucji finansowych".
program
stenogram
Ewa Janikowska - mikrofinansowanie
Ewa Janikowska - Przedsiębiorczość społeczna wg Muhammada Yunusa
Guarantee Funds in Poland by Tomasz Bąkowski
Jak działa Microfinance Centre (MFC) - prezentacja
Mikrokredyty: skuteczna pomoc czy złudna idea? - Anna Lewicka-Strzałecka
galeria zdjęć
8 listopada 2012 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów". Przedmiotem dyskusji była najnowsza książka pod redakcją Profesor Marii Jarosz pt. "Instytucje: konflikty i dysfunkcje".
- 25 października 2012 r. - odbyło się konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" nt. "Manifest oburzonych ekonomistów" organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
program
uwagi w związku z "Manifestem" - Andrzej Wernik
o książce
galeria
stenogram
- 18 października 2012 r. - odbyło się konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" nt. "Scenariusze bezpieczeństwa energetycznego Polski" organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
16 października 2012 r. - "Nauka o kryzysach finansowych" - odbyła się otwarta dla publiczności debata organizowania przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" w Domu Ekonomisty ul. Nowy Świat 49, Warszawa. W dyskusji udział wziął profesor Jan Toporowski ze Szkoły Studiów Orientalnych i Afrykańskich (SAOS), Uniwersytetu Londyńskiego
program
galeria
media o dyskusji
|
 |
Polecamy lekturę książki Jana Toporowskiego "Dlaczego gospodarka światowa potrzebuje krachu finansowego" wydanej w ramach „Biblioteki alternatyw ekonomicznych” - wspólnej serii miesięcznika „Le Monde diplomatique” - edycja polska i „Kwartalnika Nauk o Przedsiębiorstwie SGH”. więcej
- 11 października 2012 r. - "Sytuacja i polityka ludnościowa Polski" - odbyła się otwarta dla publiczności debata organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów” w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49, o godz. 14. Wobec złych perspektyw demograficznych Polski uczestnicy szukać będą odpowiedzi m.in. na pytania: Jakie cele polityki ludnościowej powinny być wytyczone? Jakie wnioski wynikają z nich dla polityki rodzinnej, edukacyjnej, zatrudnienia oraz migracyjnej? Jakie podstawowe zadania powinien podjąć w tym zakresie rząd i Parlament? Jakimi metodami i w jakim zakresie powinien rząd współdziałać w polityce ludnościowej z instytucjami i organizacjami społecznymi, samorządem i pracodawcami?
program
wprowadzenie do dyskusji - Andrzej Wielowieyski
głos w dyskusji - Leonard Tarnogórski, Bielańskie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych
stenogram
galeria
20 września 2012 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" organizowane przez Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Klub Dobro Wspólne Ponad Podziałami przy Instytucie Lecha Wałęsy oraz Krajową Radę Spółdzielczą nt. "Spółdzielczość w modernizacji Polski"
więcej
galeria
stenogram
Spółdzielczość to przeszłość czy przyszłość - prezentacja (dr Krzysztof Lachowski)
Lantmannen - prezentacja dr Witold Lisiecki - cz.I
Lantmannen - prezentacja dr Witold Lisiecki - cz.II
Lantmannen - prezentacja dr Witold Lisiecki - cz.III
- 5 lipca 2012 r. - odbyło się konwersatorium "Czwartki u ekonomistów" organizowane przez Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego we współpracy z Katedrą Analizy Działalności Przedsiębiorstwa SGH nt. "Czy regulacje w sektorze bankowym zahamują wzrost gospodarczy Polski?".
galeria
program
raport "Szok regulacyjny a konkurencyjność i rozwój sektora bankowego" (Stanisław Kasiewicz, Lech Kurkliński)
stenogram
publikacja IBnGR
dr Andrzej Jakubowicz - wypowiedź
- 14 czerwca 2012 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" na temat "Niezależne, Proaktywne, Prestiżowe – jakich Ośrodków Transferu Technologii potrzeba w Polsce?". Prezentowane były wstępne rekomendacje Ośrodka Przetwarzania Informacji dotyczące ośrodków transferu technologii.
program
stenogram
galeria
Dlaczego w Polsce brak innowacyjności i wdrożeń (część I) - prof. Krzysztof Konsztowicz
Dlaczego w Polsce brak innowacyjności i wdrożeń (część II)
Dlaczego w Polsce brak innowacyjności i wdrożeń (część III)
Dlaczego w Polsce brak innowacyjności i wdrożeń (część IV)
- 24 maja 2012 r. - odbyła się prezentacja wydanej w języku polskim książki Ludwiga Erharda "Dobrobyt dla wszystkich" w ramach Konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" w Domu Ekonomisty ul. Nowy Świat 49, Warszawa
program
Jakiego ładu społeczno-gospodarczego Polska potrzebuje - głos w dyskusji prof. Stanisław Ryszard Domański
galeria
stenogram
video
- 10 maja 2012 r. - odbyła się debata z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne nt. raportu autorstwa zespołu prof. Jerzego Hausnera "Kurs na innowacje. Jak wyprowadzić Polskę z rozwojowego dryfu".
program
raport
teza przewodnia
główne tezy
galeria
stenogram
zapis video
- 26 kwietnia 2012 r. - Ocena polskiej transformacji powinna być równoważona. Nie było ani tak wspaniale, jak mówi Leszek Balcerowicz, ani tak źle, jak pisze Witold Kieżun w książce "Patologia transformacji" - mówił Ryszard Bugaj podczas konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" zorganizowanego przez Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Klub Dobro Wspólne Ponad Podziałami przy Instytucie Lecha Wałęsy oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN pt. "Patologia transformacji" w Domu Ekonomisty w Warszawie.
program
stenogram
galeria
- 16 kwietnia 2012 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne we współpracy z Polskim Towarzystwem Współpracy z Klubem Rzymskim nt. "Granice wzrostu. 40-lecie wydania pierwszego Raportu Klubu Rzymskiego" w Domu Ekonomisty ul. Nowy Świat 49 w Warszawie.
program
stenogram
galeria
29 marca 2012 r. - Niestabilność będzie cały czas utrzymywała się na niebezpiecznie wysokim poziomie. Gra się toczy o to, by skala tej niestabilności nie wymknęła się spod kontroli. W mojej ocenie Unia Europejska i strefa euro jednak przetrwają, choć Polska w strefie euro będzie w roku 2017 lub 2018 - mówił prof. Grzegorz Kołodko podczas "czwartku u ekonomistów" zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Klub Dobro Wspólne Ponad Podziałami przy Instytucie Lecha Wałęsy oraz Szkołę Główną Handlową nt. "Niepewność i niestabilność w gospodarce".
program
stenogram
- 12 marca 2012 r.
- odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" pt. Jak budować
system informacji i analiz wspierający strategiczne decyzje o nauce,
Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
program
galeria
stenogram
- 8 marca 2012 r. - odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" pt. "Publikacje naukowe jako element oceny parametrycznej i kategoryzacji jednostek naukowych".
program
stenogram
prezentacja prof. Marka Ratajczaka, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego
głos prof. Lecha Jaczynowskiego, redaktora naczelnego Rocznika Naukowego Wydziału Zarządzania w Ciechanowie
galeria
- 5 marca 2012 r. - odbyło się spotkanie w
cyklu "Czwartki u Ekonomistów" pt. Managerowie-innowatorzy-filantropi.
Badanie kapitału społecznego i innowacyjności polskich przedsiębiorstw,
Warszawski Dom Ekonomisty.
program
galeria
stenogram
prezentacja prof. Tadeusz Baczko, INE PAN
prezentacja dr Aleksander Żołnierski, Instytut Badań Edukacyjnych
- 9 lutego 2012 - z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" odbyło się konwersatorium pt. Sytuacja ekonomiczna w Maghrebie w kontekście Arabskiej Wiosny organizowane przez Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
program
wystąpienia ambasadorów
relacja redaktora Mikołaja Oniszczuka
Maroko - dane gospodarcze
galeria
- 26 stycznia 2012
- odbyła się debata pt. „Otwarta nauka” i „otwarta edukacja” jako
zjawisko społeczne i problem polityki naukowej organizowaną przez
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa
Wyższego
program
galeria
stenogram
Materiały:
- OECD Giving Knowledge for Free The Emergence of Open Educational Resources 2007
- OECD Knowledge Networks and Markets. A Typology of Markets in Explicit Knowledge 2010
- OECD Maximizing The Value Of Public Scientific Data For Global Science Issues And Practices 2005
- OECD Access to Research Data Progress on Implementation of the Council Recommendation 2009
- OECD Declaration Access to Research Data from Public Funding 2004
- OA ICM, Wdrożenie i promocja otwartego dostępu do treści naukowych
18 stycznia 2012 r.- odbyło
się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. "Znaczenie
doświadczeń historycznych dla współczesnej ekonomii", organizowane przez
Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Polskie
Towarzystwo Historii Gospodarczej.
program
galeria
stenogram
Ekonomia i historia - dr Marian Zalesko
- 16 stycznia 2012 r. - Jak długo będzie trwał kryzys? Może on trwać dekadę. Dlatego trzeba nauczyć się z nim żyć - ocenił prof. Witold Orłowski podczas debaty "Kryzys globalny XXI w. Czy można znaleźć wyjście z sytuacji bez wyjścia", która odbyła się 16 stycznia 2012 r w siedzibie PTE.
program
galeria
wystąpienia
prezentacja
- 22 listopada 2011 r. - odbyło się Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. "Jakiego ładu społeczno-gospodarczego Polska potrzebuje", organizowane przez Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Dom Ekonomisty ul. Nowy Świat 49, Warszawa.
Program
Musztarda przed obiadem, Tadeusz Kowalik
O możliwości wyboru systemu ekonomicznego, Tadeusz Kowalik
Okładka 16 numeru PROBLEMÓW POLITYKI SPOŁECZNEJ poświęconego jubileuszowej konferencji Tadeusza Kowalika
Stenogram
Galeria zdjęć
- 18 października 2011 r. (wyjątkowo we wtorek) - odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. "Przez ciekawe czasy. Rozmowy z Pawłem Kozłowskim o życiu, ludziach i zdarzeniach" – dyskusja dotycząca najnowszej książki Profesora Zdzisława Sadowskiego.
Program
Stenogram
Galeria
- 13 października 2011 r. - odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. "Instrukcja obsługi maszynki do mięsa nie jest książką kucharską", Warszawa, Dom Ekonomisty.
Program
Prezentacja
Stenogram
Galeria
- 16 czerwca 2011 r. - odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Praktyki zarządzania i planowania strategii w Microsoft Research w Redmond. Wyniki badania jakościowego opartego o wywiady środowiskowe i metodę "cienia". Warszawa, Dom Ekonomisty.
Program
Prezentacja
Stenogram
Galeria zdjęć
- 15 czerwca 2011 r. - odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Inicjatywa Warszawska. W przeddzień polskiej prezydencji w Unii Europejskiej", Warszawa, Dom Ekonomisty
Podczas prezydencji zgłośmy w Europie Inicjatywę Warszawską, Polska The Times(13-1.05.2011)
Stenogram
Galeria zdjęć
</
- 24 maja 2011 r. - odbyło się spotkanie z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Ekonomika informacji naukowej w świetle prac SYNAT". Warszawa, Dom Ekonomisty.
Program
Prezentacja
Galeria zdjęć
- 12 maja 2011 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Polacy we wspólnej Europie". Warszawa, Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Galeria zdjęć
- 10 lutego 2011 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Dostosowanie systemu badań naukowych i szkolnictwa wyższego do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy". Warszawa, Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Galeria zdjęć
</
- 20 stycznia 2011 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. Patologie służby zdrowia i możliwości wyjścia z kryzysu?, Warszawa, Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
Program
Fundacja im. H. Bożyk
Stenogram
Galeria zdjęć
- 13 stycznia 2011 r. - odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. Czy nas stać na finansowanie nauki?, Warszawa, Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.30.
Program
Prof. J. Żyżyński, Czy nie stać nas - czy stać nas na finansowanie nauki?
Stenogram
Galeria zdjęć
- 2 grudnia 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. Polska a kryzys globalny, z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", organizowane przy współpracy z Klubem Dobro Wspólne Ponad Podziałami przy Instytucie Lecha Wałęsy, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49
Program
Stenogram
Zapisy video
Galeria zdjęć
- 25 listopada 2010 r. (czwartek) - odbyło się konwersatorium pt."Koszty i korzyści z partycypacji" z cyklu "Czwartki u Ekonomistów, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49
Program
Stenogram
Galeria zdjęć
- 23 listopada 2010 r. (wyjątkowo we wtorek) - odbyło się konwersatorium pt. Polska i Czechy – skutki kryzysu globalnego, z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49
Program
Stenogram
Zapis video cz. 1
Zapis video cz. 2
Zapis video cz. 3
Zapis video cz. 4
Galeria zdjęć
- 21 października 2010 r. - odbyło się konwersatorium nt. Czy Polskę stać na rozwój radykalnych innowacji z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty.
Program
- Czy stać nas na innowacje, dr inż. Zygmunt Bieńko, dr Mieczysław Czarnecki
- Czy Polskę stać na rozwój radykalnych innowacji? dr Marcin Kardas, Departament Strategii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Stenogram
Galeria zdjęć
- 20 października 2010 r. (wyjątkowo w środę) - odbyło się konwersatorium pt. Świat Na Wyciągnięcie Myśli - dyskusja nt. najnowszej książki prof. Grzegorza W. Kołodko - z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.00
Program
Recenzja książki pt. "Świat Na Wyciągnięcie Myśli", Ryszard Michalski
Okładka książki prof. Kołodko pt. "Wędrujący Świat" w wersji amerykańskiej
i informacja o książce oraz sposobach zakupu.
Galeria zdjęć
- 11 maja 2010 r. - w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym Oddział w Katowicach odbyła się debata w ramach konwersatorium "Czwartki u Ekonomistów" pt. "Ordoliberalizm i Społeczna Gospodarka Rynkowa a transformacja i przyszłość gospodarki polskiej", Dom Ekonomisty w Katowicach, ul. Misjonarzy Oblatów 27
Stenogram
Galeria zdjęć
- 6 maja 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. "Zarządzanie projektami - kluczowe i problematyczne zagadnienia", z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty
Program
Stenogram
Zapis video cz. 1
Zapis video cz. 2
Galeria zdjęć
- 22 kwietnia 2010 r.- odbyło się konwersatorium z pt. "Wyzwania dla ekonomistów w warunkach kryzysu gospodarczego" z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.00
Program
Artykuł dla uczniów - prof. Stanisław Rudolf
Stenogram
Galeria
- 18 marca 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. "Kształcenie naukowe jako element budowy kapitału intelektualnego" z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.30
Program
Stenogram
materiały:
- OECD Public understanding of science in OECD countries 2002
- OECD Report on the Evolution of Student Interest in Science and Technology Studies 2006
- Public-private partnerships for maths, science and technology education
- Science education programmes in Europe
- Vinnova Public Value of Science 2005
- EU_Scientist survival kit 2006
- linki do stron związanych z edukacją naukową
Galeria zdjęć
11 marca 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. "Otwarte fundusze emerytalne a finanse publiczne" z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty
Program
Stenogram
Materiały:
Negacja państwa i więzi pokoleniowych jak podstawa ideologii OFE, Prof. zw. Leokadia Oręziak, Katedra Finansów Międzynarodowych, SGH - wystąpienie w trakcie
seminarium zorganizowanego przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN
„Międzygeneracyjny podział bieżącego PKB jako podstawa konstrukcji
systemu emerytalnego” – 28 kwietnia 2011 r. Sala Okrągłego Stołu w
Pałacu Staszica w Warszawie
- V Forum Finansowe, Raport: Reforma reformy emerytalnej, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (luty 2011)
- artykuł pt. "Zlikwidować OFE!", Leokadia Oręziak, Polityka (30.01.10)
- Prof. Leokadia Oręziak: Jak wprowadzano w Polsce OFE, Przegląd NR 8 / 28.02.2011r.
- artykuł pt. "Nie likwidujmy OFE!", Jeremi Mordasewicz, Polityka (16.02.10)
- raport IBnGR i AXA pt."Wielofunduszowość w systemie emerytalnym"
Galeria zdjęć
- artykuł pt. "Wartości, realne interesy i retoryka – uwagi o polskiej reformie emerytalnej", dr hab. Anna Ząbkowicz
- Policy challenges in Germany andPoland: “SHARE: 50+ in Europe”, Michał Myck
- Pension reforms in Germany, Johannes Geyer (DIW Berlin)
- Public pensions, changing employment patterns and the impact of pension reforms across birth cohorts. A microsimulation analysis for Germany. Johannes Geyer, Viktor Steiner
- Reformy emerytalne w Polsce, Anna Ruzik-Sierdzińska (SGH, CASE, IPiSS)
- Polska i Niemcy: dwa podejścia do reformy systemu emerytalnego emerytalnego
- Fundusz Obywatelskiego Rozwoju
Rafał Krawczyk, "O...FE, czyli jak zmarnować ludzkie pieniądze", blog.polskaiswiat.com. więcej
4 marca 2010 r.
- odbyło się konwersatorium pt. "Lokalne fundusze wzajemnych
poręczeń kredytowych" z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom
Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Galeria zdjęć
18 lutego 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. "Efektywność ulg podatkowych na B+R", z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.30
Program
Stenogram
Materiały: - Evaluation of tax incentives for R&D: an overview ofissues and considerations
- Wage effects of R&D tax incentives: Evidence from the Netherlands
- 1. Tax incentives for research and development: trends and issues
- 2. Tax incentives for research and development: trends and issues
Erawatch fiches Direct support of business R&D (grants and loans) 2010
Erawatch fiches Indirect support to business R&D (tax incentives and guarantees) 2010
Impact of R&D Tax Incentives on R&D Costs and Income Tax Burden 2008
Głos w dyskusji:
- Dr Kazimierz Golinowski
- Marek Dryjański
Galeria zdjęć
- 21 stycznia 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. "Rola nauki i techniki w "odrabianiu zaległości cywilizacyjnej Polski"" z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 15.30
Program
Stenogram
Artykuł dla uczniów - prof. Stanisław Rudolf
Technological Catch-Up. Opportunities and Challenges for Developing Countries 2002
ICT, Innovation, and Economic Growth in Transition Economies 2007
Converging Policies but Diverging Capacities for Development in Eastern European Innovation Systems 2009
Industrial Restructuring and Innovation Policy in Central and Eastern Europe since 1990
Knowledge-Based Entrepreneurship In Central And Eastern Europe. Myth And Reality 2008
Policies for Promoting Technological Catch Up. Towards a Post-Washington Approach
Knowledge Economy and Catching-up Member States (raport nie reprezentuje stanowiska Unii Europejskiej)
Knowledge Economy and Catching-up Member States (streszczenie)
Zakres wskaźników z zakresu nauka i technika - Alicja Olczyk, GUS ,
załącznik z danymi statystycznymi
Galeria zdjęć
- 14 stycznia 2010 r. - odbyło się konwersatorium pt. "Kodeks budowlany. Aspekty prawne i ekonomiczne", z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.30
Program
Stenogram
Galeria zdjęć
- 3 grudnia 2009 r. - odbyła się dyskusja dotyczącą książki prof. Tadeusza Kowalika pt. www.Polska Transformacja.pl w ramach XXXI Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 16.30
Informacje o książce
Program
Stenogram
Artykuł dla uczniów - prof. Stanisław Rudolf
The report on the debate on the latest book of Prof. Tadeusz Kowaliktitled www.POLSKA TRANSFORMACJA.pl
Tekst wystąpienia - dr Kazimierz Golinowski
Głos w dyskusji - dr Kazimierz Golinowski
Głos w dyskusji - prof. dr hab. Maciej Bałtowski
Artykuł: O ewangelizacji w sowieckim mundurze, Waldemar Kuczyński
Artykuł: Kapitalizm polsko-szwedzki?, red. Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze Nr 23/09
Galeria zdjęć
- 26 listopada 2009 r. - odbyła się dyskusja dotyczącą książki prof. Kazimierza Łaskiego pt. "Mity i rzeczywistość w polityce gospodarczej i nauczaniu ekonomii" w ramach XXX Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 14.00
Program
Stenogram
Artykuł dla uczniów - prof. Stanisław Rudolf
Report on the debate on the latest book of Prof. Kazimierz Łaski “Myths and reality in economic policy and teaching of economics”
Galeria zdjęć
19 listopada 2009 r. - odbyła się debata pt. "Sztuki piękne i humanistyka jako kapitał innowacyjny" organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach XXIX Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49, godz. 15.00. Do debaty wprowadzili: dr Jan Kozłowski, Bogna Świątkowska, Beata Bochińska, Edwin Bendyk, Jan Szomburg jr. oraz dr Alek Tarkowski
Program
Stenogram
Artykuł dla uczniów - prof. Stanisław Rudolf
The report on the debate “Fine Arts and Humanities as Innovative Capital”
Tezy do dyskusji - prezes Beata Bochińska
Głos w dyskusji - dr hab. Wiesław Rehan
Głos w dyskusji - Wiktor Welder
Galeria zdjęć
Prezentacje:
Nauki humanistyczne jako kapitał innowacyjny - Jan Szomburg, Jr.
Artykuły:
- Humanistyka i sztuki piękne jako kapitał innowacyjny – tezy na spotkanie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Departamentu Strategii MNiSW
- Rola sztuk pięknych i humanistyki w innowacjach i rozwoju gospodarczym
- Inżynier czy kulturoznawca? Na co powinna postawić Polska, Jan Szomburg, Gazeta Wyborcza
- Future of Creative Industries. Implications for Research Policy, Carmen Marcus, European Commission, Foresight Working Documents Series
- 21st Century Social Dynamics: Towards The Creative Society, EXPO 2000 / OECD Forum for The Future, 1999
- International Measurement of the Economic and Social Importance of Culture, John C. Gordon and Helen Beilby-Orrin, Organisation for Economic Co-operation and Development, 2006
- Cultural statistics, Eropean Commission, EUROSTAT, 2007
- The art of innovation. How fine arts graduates contribute to innovation, Kate Oakley, Brooke Sperry and Andy Pratt, Research report, NESTA, 2008
- Arts and Humanities Research and Innovation, Hasan Bakhshi, Philippe Schneider and Christopher Walker, Arts & Humanities research Council, NESTA, 2008
- Fine Artists and Innovation, Kate Oakley and Brooke Sperry, The National Endowment for Science, Technology and The Arts, NESTA, 2008
- Compendium of Cultural Policies and Trends in Europe: a Compendium of Basic Facts and Trends - european culture policy database
- Cultural Statistics Observatory - IFACCA, the International Federation of Arts Councils and Culture Agencies
- NESTA Innovation in arts and cultural institutions 2009
XXVIII Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" nt. raportu NBP pt. "Polska wobec światowego kryzysu gospodarczego", 2009-10-15, Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Polska wobec światowego kryzysu gospodarczego - raport
Artykuł NBP na temat spotkania
Komentarz do raportu Narodowego Banku Polskiego, Prof. dr hab. Maciej Bałtowski Wydział Ekonomiczny UMCS w Lublinie
Komentarz do raportu NBP - Dr Władysław Kulczycki
Artykuł pt. "Kryzys finansowy – od neoliberalizmu do (neo)socjalizmu?", Prof. dr hab. Maciej Bałtowski Wydział Ekonomiczny UMCS w Lublinie.
Galeria zdjęć
XXVII Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów" pt. "Imperium amerykańskie – perspektywy gospodarki i dolara", 2009-06-25, Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Referat prof. dr hab. Tomasza Gruszeckiego pt. "Kryzys amerykański a przyszłość dolara jako waluty światowej"
Prezentacja multimedialna prof. dr hab. Tomasza Gruszeckiego pt. "USA - koniec imperium?"
Galeria zdjęć
- XXVI Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. „XX-lecie Okrągłego Stołu. Zasady funkcjonowania gospodarki”,2009-06-04, Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49,
Program i wprowadzenie
Stenogram
Artykuł pt. Nadzieje były silniejsze niż obawy, Karol Szwarc, Nowe Życie Gospodarcze nr 3/2009 (08.02.2009r.)
Galeria zdjęć
XXV Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. "Kryzys
japońskiego zarządzania zarówno na poziomie rządowym jak i w prywatnym
biznesie", 2009-05-14, Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49
Program
Japan's Contribution to Cool Earth - Prof. Takeo Kikkawa
A New Development Model for Japan - Prof. Akira Kojima
Galeria zdjęć
- XXIV Konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów", pt. Międzynarodowa konkurencja podatkowa i jej implikacje dla Europy Środkowo-Wschodniej", 2009-04-23, Warszawski Dom Ekonomisty, ul. Nowy Świat 49
Program
Stenogram
Międzynarodowa konkurencja podatkowa i jej implikacje dla Europy - Środkowo-Wszchodniej - dr Marcin Piątkowski
Prof. Stanisław Owsiak, Harmonizacja podatków bezpośrednich warunkiem integracji gospodarczej Unii Europejskiej
Prof. Witold M. Orłowski, Propozycja Wspólnej Skonsolidowanej Bazy CIT - wpływ na polską gospodarkę
Galeria zdjęć
- XXIII Czwartek pt. „Co z tym kryzysem?” , 2009-04-02, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ul. Rakowicka 27, Budynek Główny, Stara Aula
Program
Stenogram
Prezentacja multimedialna
Artykuł na podstawie spotkania - Co z tym kryzysem?, dr Ryszard Kowalski, Kurier UEK (Nr 5 (30) maj 2009r.)
Galeria zdjęć
- XXII Czwartek nt. "Czy prewencja ubezpieczeniowa może być narzędziem współfinansowania publicznej służby zdrowia?", 2009-03-12, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Prof. T. Michalski, dr A. Śliwiński, dr J. Wierzbicki, Finansowanie służby zdrowia (strumienie zasileniowe) - propozycja, okładka, CV autorów
Galeria zdjęć
-
XX Czwartek nt. "Strategia i reformy wobec kryzysu - jakich zmian potrzebujemy dzis i jutro?", 2008-11-06, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
Program
Stenogram
Strategia wobec kryzysu - Jakich zmian potrzebujemy dziś i jutro? - Marek Misiak
Krajowy Program Reform na lata 2005-2008
Krajowy Program Reform na lata 2008-2011 na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej - projekt
Czy jest możliwa prorozwojowa reforma finansów publicznych - Andrzej Wernik
W poszukiwaniu źródeł kryzysu - Roman Dolczewski
Gospodarka polska, gospodarka światowa - w jakim punkcie dziś jesteśmy? - Łukasz Tarnawa
Czwartki u Ekonomistów - omówienie dyskusji, Lech Jaczynowski, Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, rok 2008, tom II, zeszyt 3-4
Prognoza CASE
Special Feature - Resilance of the Polish Economy
Galeria zdjęć
XIX czwartek nt. "Aktualna kondycja gospodarki światowej jako wyzwanie dla polskiej polityki monetarnej", 2008-10-23, Dom Ekonomistów, Gdańsk, ul. Długi Targ 46/47
Program
Stenogram
Galeria zdjęć
XVIII czwartek nt. "Czy grozi nam recesja", 2008-06-05, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
XVII czwartek - dyskusja wokół tematyki książki "Wędrujacy świat" autorstwa prof. Grzegorza W. Kołodki, 2008-05-29, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
-
XVI czwartek pt. "Podatek liniowy - mit czy realna szansa", 2008-05-15, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
XV czwartek pt. "Jak wygląda zaktualizowany program konwergencji - czy będziemy mieli euro na EURO - 2012?", 2008-04-24, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
XIV czwartek pt. "Czy uda nam się zastopować nadmierny wzrost cen?", 2008-04-10, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
XIII czwartek pt. "VIII Kongres Ekonomistów Polskich - rekomendacje dla praktyki", 2008-03-13, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
XII czwartek pt. "Rok 2050 - ilu nas będzie i jacy będziemy. Prognozy rozwoju demograficznego i gospodarki w nadchodzącym półwieczu", 2007-10-04, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
XI czwartek pt. "Co dalej z ochroną zdrowia? System kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Ocena stanu obecnego i uwarunkowania zmian.", 2007-09-13, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
-
X czwartek pt. "Polska na tle świata - co osiągneliśmy, dokąd zmierzamy?", 2007-05-31, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
IX czwartek pt. "Jaki kierunek rozwoju dla Polski?" , 2007-05-10, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
VIII czwartek pt. "Ekonomia w kulturze - twórczość w ekonomii", 2007-04-19, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
VII czwartek pt. "Biznes a opinia publiczna. Pochwała kompetencji", 2007-03-01, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
VI czwartek pt. "Polska 2007", 2006-12-14, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
V czwartek pt. "Klucz do przyszłości: Innowacyjność Polaków" oraz Jubileusz 85. rocznicy założenia Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, a także 60-lecia Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, 2006-11-23, Akademia Ekonomiczna, Kraków.
IV czwartek pt. "Polacy i prawo do pracy", 2006-10-19, Łódzki Oddział PTE.
III czwartek pt. „My, Nasz złoty i globalizacja”, 2006-09-21, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
II czwartek pt . „Żyjmy lepiej – reforma finansów publicznych w założeniach do budżetu 2007” 2006-06-22, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
I czwartek pt. „Państwo prawa - prawa władzy”, 2006-06-01, Dom Ekonomisty, Warszawa, ul. Nowy Świat 49.
|
|
|
|
|
<<< Wróć do poprzedniej strony | |
|
|
|
|
|
|