III Konwersatorium z cyklu „CZWARTKI U EKONOMISTÓW” pt. „MY, NASZ ZŁOTY I GLOBALIZACJA” odbyło się 21 września 2006 r.
W Warszawskim Domu Ekonomisty przy ul. Nowy Świat 49 spotkali się przedstawicie różnych specjalizacji i zawodów, praktycy, profesorowie i młodzież.
Warto przypomnieć, że było to trzecie, kolejne spotkanie, ujęte w programie realizowanym przez Klub Dziennikarzy Biznesowych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, dla którego ogólnym przesłaniem pozostaje troska o przyszłość kraju. Organizatorzy systematycznie podkreślają, że „ od dłuższego czasu obserwujemy bowiem, jak rolę środowisk opiniotwórczych w debacie ekonomicznej i ustrojowej przejmują kręgi polityczne. Pragniemy odwrócić ten proces, przywrócić środowiskom nauki, eksperckim i publicystycznym właściwą im rolę w inspirowaniu przemian i reform w naszym kraju” .
Po prezentacji idei programu przez prezes PTE prof. E. Mączyńską rozpoczęła się dyskusja panelowa z udziałem:
• dr Krzysztofa Rybińskiego, wiceprezesa NBP
• dr Macieja Krzaka, eksperta PKPP Lewiatan,
• dr Mateusza Szczurka, głównego ekonomistę ING Bank
• dr Cezarego Wójcika z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH,
Moderatorem dyskusji panelowej i plenarnej był redaktor Grzegorz Cydejko.
Debatę prowadzono wokół następujących zagadnień i problemów:
• Polacy chcą być obywatelami Europy. Czy wytyczenie celu ekonomicznego w postaci przyjęcia nowej waluty – euro – zdopinguje i zainspiruje przedsiębiorców i obywateli? Jak znacznie pobudzić to może rozwój kraju?
• Czy, kiedy i na kiedy rząd może i powinien wyznaczyć termin przyjęcia europejskiej waluty?
• Jak funkcjonować będzie euro po pierwszych 10 latach od jego wprowadzenia? Czy wspólna europejska waluta krzepnie i wygrywa konkurencję z pieniądzem innych stref globu, czy też stacza się ku odrzuceniu?
• Złoty i „stare” waluty pomiędzy euro, dolarem a… „asianem” – potencjalną wspólną walutą Azji?
Do dyskusji w Konwersatorium zaproszono nie tylko ekonomistów i dziennikarzy, ale też przedstawicieli rządu, polityki, osobistości świata nauki i kultury. W programie tegorocznych spotkań ujęto podstawowe problemy naszego państwa. Zapis stenograficzny dotychczasowych debat Konwersatorium można znaleźć na stronach www.sdp.pl/kdb i www.pte.pl.